Wykonywanie prac ziemnych wymaga wykorzystywania odpowiedni technik prac, a także nowoczesnych sprzętów. Bez nich wykopy fundamentowe, niwelacje czy też wykopy pod ogrodzenia lub drenaże wykonywałoby się znacznie dłużej. Szybki czas przekłada się zaś na optymalizacje kosztorysu. To można osiągnąć przy stosowaniu takich urządzeń jak minikoparki. Czym one są? Jakie mają zastosowanie? O jakich zaletach tych sprzętów można mówić?

Czym charakteryzują się minikoparki – poznaj ich specyfikację

Jak sama nazwa wskazuje minikoparka to mniejszych rozmiarów koparka. Jej cechą charakterystyczną jej napęd gąsienicowy oraz mała łyżka. Rzadko zatem na rynku można spotkać minikoparki na kołach. Większość urządzeń ma napęd spalinowy, ale nie brakuje również pojazdów elektrycznych oraz tych zasilanych na gaz.

Wiele minikoparek dodatkowo posiada spychacze, a łyżka może zostać wymieniona np. na młot wyburzeniowy. Dzięki temu sprzęt ten może być dzisiaj wykorzystywany przy różnych inwestycjach budownictwa mieszkalnego, gospodarczego, przemysłowego, komercyjnego czy publicznego.

Przy zakupie bądź wynajmie minikoparek, należy zawsze weryfikować ich specyfikację techniczną podaną przez producenta. Najważniejszymi danymi, są:

  • ciężar roboczy [kg],

  • moc silnika [kM],

  • maksymalny zasięg kopania na poziomie gruntu [mm],

  • maksymalna głębokość kopania [mm],

  • rozstaw osi napędu gąsienic,

  • długość całkowita podwozia,

  • wysokość z kabiną,

  • wysokość gąsienic,

  • prześwit pod maszyną,

  • szerokość całkowita,

  • prześwit do mocowania ramienia,

  • szerokość gąsienic gumowych,

  • oraz typ: silnika, układu hydraulicznego, systemu sterowania, układu elektrycznego.

Ważne jest także zwracanie uwagi na parametry układu jednego oraz na objętość płynów np. na wielkość zbiornika paliwa.

Szerokie zastosowanie minikoparek – od robót ziemnych po załadunek

Minikoparki są dzisiaj stosowane zarówno przy wielkich inwestycjach przemysłowych i drogowych, jak i przy budowie domu jednorodzinnego, garażu czy parkingu. Świetnie nadają się one do tworzenia wykopów fundamentowych, płytkich wykopów drenażowych czy wykopów melioracyjnych. To minikoparki służą również do tworzenia rowków w ziemi do montażu ogrodzenia.

Często wykorzystywane są także przez firmy energetyczne. Dzięki minikoparkom w łatwy sposób można wykonywać liniowe wykopy pod kanalizację, sieci teletechniczne czy wodociągi. Sprzęty z łyżką chwytakową mogą być również wykorzystywane do oczyszczania rowów i do pogłębiania koryt rzecznych. Dodatkowo minikoparki służą do załadunku i wyładunku m.in. materiałów budowlanych. 

W przypadku minikoparek istnieje możliwość również podmiany podzespołu roboczego. Zamiast łyżki można zamontować inne narzędzia do prac ziemnych czy nawet wyburzeniowych.

Kilka zalet nowoczesnych minikoparek

Nowoczesne minikoparki przede wszystkim wyróżniają się swoją precyzją pracy. Margines błędu wykopów jest bardzo niewielki, a to wszystko przy dużej mocy przerobowej. Minikoparki przy tym świetnie radzą sobie na grząskiej i bardzo twardej nawierzchni, w upałach oraz przy silnych deszczach. Ich dużą zaletą jest również uniwersalizm zastosowania. Jest to między innymi związane z trzema typami łyżek, które stosuje się przy minikoparkach (wygarniające, chwytakowe, zabierakowe).

Minikoparki zdobywają swoją popularność również dzięki łatwemu transportowi. Minikoparkę można w prosty sposób przetransportować za pomocą przyczepki samochodowej lub lawety. Nie ma problemu również przymocowanie jej w naczepie ciągnika siodłowego.

Rozwój usług wypożyczania sprzętu budowlanego

W Polsce powstaje coraz więcej wypożyczalni sprzętów budowlanych, które oferują właśnie swoim klientom koparki czy minikoparki. Jest to opłacalne, ponieważ są to niewielkie koszty w porównaniu z zakupem używanych lub nowych urządzeń. Dla przykładu minikoparka marki JCB z 2016 roku może kosztować nawet 150-200 tysięcy złotych. Nie każą firmę stać na taki wydatek.

Poleca się zatem współpracę z takimi wypożyczalniami jak Marecki Transport ciężarowy, roboty ziemne z Tarnowa Podgórnego, w województwie wielkopolskim, gdzie obsługiwane są nie tylko firmy budowlane, ale także instalatorskie i energetyczne. Minikoparki z chęcią wynajmują z operatorem lub bez również pracownie ogrodnicze, składy materiałów budowlanych, kopalnie, wykonawcy stawów oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, a także ekipy zajmujące się usługami brukarskimi. Grono klientów zainteresowanych minikoparkami z roku na rok rośnie. 

Firma Marka Majorczyka zapewnia nie tylko wynajem minikoparek z lub bez operatora. Zajmuje się także realizacją robót ziemnych, takich jak karczowanie, wykopy i wywóz gruzu. Oprócz tego oferuje transport materiałów sypkich (piasku, żwiru i ziemi ogrodowej). Firma Marecki dysponuje wysokiej klasy sprzętem, w tym koparko-ładowarkami, koparkami kołowymi, minikoparkami i zamiatarką samojezdną. Uzupełnieniem oferty jest transport krajowy 24 t. Postaw na sprawdzonych wykonawców prac ziemnych.