Włazy, które spotykać można przed domem, różnymi budynkami oraz w przestrzeni urbanistycznej często są wykonane z materiału żeliwnego. Ciężkie a przy tym bardzo trwałe płyty nie są jednak jedynym rozwiązaniem. Dużą popularnością cieszy się asortyment plastikowy oraz polimerowo-piaskowy. Czym się wyróżniają włazy PCV i gdzie mają swoje zastosowanie?

Zastosowanie włazów plastikowych

Włazy plastikowe stosowane są głównie przy różnego typu studzienkach rewizyjnych, czyli tych przeznaczonych do zapewnienia dostępu do mediów. Nie można ich mylić zatem z włazami kanalizacyjnymi, które są mocniejsze i trwalsze, a także często montowane w drogach (zespolone z asfaltem lub podłożem bitumicznym). Nie oznacza to jednak tego, że włazy plastikowe nie są stosowane w przestrzeniach urbanistycznych. Często wykorzystywane są w parkach, na chodnikach, placach zabaw, przy kościołach i różnych budynkach publicznych oraz szkołach.

Spotkać je można także w ogrodach prywatnych. Włazy plastikowe, a także te przygotowane z tworzywa polimerowo-piaskowego można z powodzeniem zastosować również w piwnicach. Uniwersalne produkty o wysokiej jakości oferuje m.in. firma STANDARTPARK POLSKA, która dystrybuuje włazy czarne, szare i zielone w dwóch kształtach: okrągłym oraz kwadratowym. Do nich można dokupić liczne akcesoria takie jak klucze do włazów.

Zalety włazów plastikowych

Włazy plastikowe wyróżniają się wieloma zaletami. Jedną z nich jest bardzo niska cena, która nie przekracza często nawet kilkudziesięciu złotych. Zlecenie montażu profesjonalnej firmie również nie kosztuje dużo. Włazy plastikowe są łatwe do zainstalowania, co szczególnie ważne jest w przypadku ich uszkodzenia.

O to jednak nie trzeba się martwić. Ich wytrzymałość na warunki zewnętrzne, obciążenia i znaczne naciski jest olbrzymia. Jest to możliwe dzięki produkcji ich z najwyższego jakościowo tworzywa sztucznego ze stabilną geometrią oraz niezawodnym systemem mocowania. Struktura materiałowa oparta głównie o polipropylen zapewnia odporność na korozję, blaknięcie, wysokie i niskie temperatury, a także na akty wandalizmu. Dodatkowo włazy plastikowe są łatwe w transportowaniu dzięki niewielkiej wadze, co nie powoduje obniżonej trwałości. Wytrzymują one nawet obciążenia sięgające 2 ton (przy zastosowanym wzmocnieniu mogą być montowane na drogach).

Czy to jednak jedyne zalety włazów plastikowych? Odpowiedź brzmi nie. Wyróżniają się one również modną estetyką. Łatwo je ukryć w ziemi lub trawniku, nie szpecą obiektów sportowych i ulic, a ich nowoczesny design idealne współgra z przestrzenią wokół apartamentów, biurowców, urzędów itd.