Budownictwo kontenerowe w Polsce z roku na rok się rozwija. Na tę chwilę dotyczy głównie tworzenia obiektów gospodarczych, biurowych oraz magazynowych, ale zalety modułowych kontenerów pozwalają myśleć o ich wykorzystaniu również do budowy modernistycznych domów pasywnych. Poznaj zastosowanie systemów kontenerowych w Polsce.

Konstrukcja kontenerów budowlanych

Kontenery, które służą do tworzenia z nich tymczasowych bądź stałych budynków, posiadają bardzo lekką konstrukcję. Często ich masa całkowita wynosi nie więcej niż 1,5 tony. Pozwala to na łatwe transportowanie, a także na tworzenie więcej niż jednej kondygnacji w całym systemie kontenerowym. Modułowość to jedna z najważniejszych cech kontenerów, których ściany są łatwe do obrabiania oraz wykańczania. Wstawiane są do nich okna oraz drzwi, a niekiedy także i bramy garażowe.

Jeśli chodzi zaś o wymiary, są one wyznaczone między innymi w normach ISO. Spotkać się można z kontenerami kwadratowymi oraz prostokątnymi. W standardowych rozwiązaniach budowane są one z bardzo stabilnej ramy konstrukcyjnej metalowej oraz z wymiennych elementów ściennych. Ściany kontenerów mogą być izolowane wełną mineralną, izolacją poliuretanową czy wełną szklaną. Rozwiązań technologicznych jest coraz więcej, a każda firma zajmująca się dostawą systemów kontenerowych budowlanych może zaproponować inne opcje.

Wysoką jakością na rynku charakteryzują się konstrukcje gwarantowane przez firmę S2M POLSKA, która obsługuje klientów polskich i francuskich. Przedsiębiorstwa takie oferują przy tym kontenery, w których z łatwością prowadzi się sieci sanitarne wewnętrzne i inne niezbędne elementy wyposażenia.

Zastosowanie i zalety kontenerów budowlanych

Z kontenerów budowlanych można tworzyć zarówno małe obiekty, jak i całe systemy kontenerowe. Można je rozbudowywać w poziomie lub pionie, tworząc kolejne kondygnacje. W Polsce z kontenerów budowlanych najczęściej tworzy się:

  • biura,
  • stróżówki,
  • magazyny,
  • składy zapasów,
  • zaplecza techniczne,
  • zaplecza socjalne,
  • zaplecza sanitarne,
  • garaże,
  • mniejsze sklepy i sklepiki,
  • bary wakacyjne na plażach,
  • a także coraz częściej lokale mieszkalne socjalne.

Zalet systemów kontenerowych jest wiele. Przede wszystkim są one tanie, łatwe w aranżowaniu, a także pozwalają na rozbudowę. W przypadku mniejszych obiektów nie wymagają tworzenia posadowienia oraz nie trzeba uzyskiwać na ich postawienie specjalnego pozwolenia. Ich stabilność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne jest duża. Szczególną popularnością cieszą się przy tym kontenery z nowoczesnymi systemami izolacyjnymi w ścianach.

Perspektywy dla budownictwa mieszkalnego

Najlepsze firmy zajmujące się sprzedażą i dostawą, a także montażem kontenerów są gotowe również na realizowanie inwestycji mieszkaniowych. Z kontenerów można tworzy tanie i w 100% wyposażone oraz funkcjonalne mieszkania socjalne. Coraz większa liczba gmin w Polsce inwestuje w takie rozwiązania, pomagając osobom potrzebującym otrzymać bezpłatny lokal mieszkalny tymczasowy. Dobrze przygotowany kontener spełnia wszystkie funkcje małego mieszkania.

Zwiększone zainteresowanie dotyczy również tworzenia z kontenerów budowlanych modnych domków letniskowych, a nawet modernistycznych, skandynawskich, industrialnych oraz awangardowych domów. Wtedy istotne jest jednak współpracowanie także z szeroko wyspecjalizowanymi architektami, którzy zajmują się takimi rozwiązaniami technologicznymi.