Planujesz zakup działki i budowę domu? Zanim zdecydujesz się na konkretną nieruchomość, sprawdź, czy istnieje możliwość doprowadzenia wody z sieci wodociągowej. Ekspert z firmy Kop-Trans wyjaśni, w jaki sposób połączyć się ze źródłem wody za pomocą zewnętrznych instalacji, i jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać zgodę na przyłączenie się do gminnego wodociągu.

Instalacje wodociągowe – wymagane formalności

Podłączenie do gminnego wodociągu to bez wątpienia najszybszy sposób na dostarczenie wody na swoją posesję. Zanim rozpoczniesz prace, musisz jednak dopełnić kilku formalności. Pierwszą z nich jest wizyta w miejscowym zakładzie wodociągów i złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia wraz z aktualną mapą zasadniczą.

Kiedy otrzymasz dokumentację, możesz zlecić wykonanie projektu. Zrealizowane opracowanie należy dostarczyć do Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej i zakładu wodociągów. Dopiero po uzyskaniu akceptacji można rozpocząć właściwą inwestycję

– mówi specjalista z Kop-Trans.

Zewnętrzne instalacje wodociągowe – charakterystyka

Instalacje wodociągowe zewnętrzne doprowadzają wodę z przyłącza do budynku. Jak wskazuje ekspert z Kop-Trans, głębokość wykopów, w których się znajdują, musi oscylować w granicach 1,6-2,5 metra. W przypadku pozostałych sieci kanalizacyjnych i gazowych, energetycznych oraz kabli telekomunikacyjnych, odległości wynoszą odpowiednio 150 cm, 80 cm i 50 cm. Zewnętrzna sieć wodociągowa musi być wykonana z rur ułożonych na podsypce z piasku o grubości 10 cm. Bardzo istotnym aspektem jest zachowanie minimum 0,4-procentowego spadku w kierunku przewodu ulicznego. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty techniczne oraz konieczność zachowania precyzyjnych odległości między kolejnymi instalacjami, warto powierzyć realizację czynności fachowcom w swojej branży. Zaufaj specjalistom z Kop-Trans i ciesz się efektywną instalacją wodociągową, która przetrwa lata w nienaruszonym stanie.