Bloczki są stosowane jako alternatywa dla cegieł lub pustaków. I choć te wykonane z betonu uznaje się za jeden z najstarszych materiałów budowlanych, technologia produkcji została udoskonalona i nadal mają ogromne znaczenie we współczesnym budownictwie. Za ich kupnem przemawia trwałość oraz niska cena. Jakie są największe zalety bloczków betonowych i gdzie warto je wykorzystać?

Czym są bloczki betonowe?

Bloczki są materiałem bardzo prostym, w całości złożonym z wysokiej jakości betonu. Ich trwałość i odporność zależy głównie od tego, które kruszywa i w jakich proporcjach zostały użyte do produkcji. Cena jest niska w porównaniu do innych tego typu materiałów, a praca z nimi bardzo łatwa. Z tego powodu są lubiane nie tylko przez inwestorów (tania i szybka budowa), ale także firmy świadczące usługi budowlane. Bloczki betonowe najczęściej występują w dwóch rozmiarach – 12 na 14 cm lub 25 na 38 cm. Mogą być dodatkowo utwardzane, dzięki czemu staną się jeszcze bardziej odporne na niesprzyjające warunki środowiska.


Zalety betonowych bloczków:

  •     Wszechstronność zastosowania – mogą stanowić element wielu konstrukcji.
  •     Szybkość pracy – mur może być jednowarstwowy i nie wymaga deskowania oraz tynkowania. Co więcej, materiał jest bardzo łatwy w obróbce, dzięki czemu budowanie przy jego pomocy staje się jeszcze szybsze.
  •     Grubość ścian – wykorzystując bloczki, tworzymy barierę nie tylko trwałą i odporną, ale również zapewniającą odpowiedni stopień termoizolacji.

Bloczki betonowe najlepiej zakupić u producenta, na przykład w Wytwórni Materiałów Budowlanych, której siedziba znajduje się w Kuślinie.


Gdzie wykorzystujemy bloczki?

Jak można zauważyć na przykładzie większości budowanych domów jednorodzinnych, betonowe bloczki to główny materiał do stworzenia solidnych fundamentów oraz podpiwniczenia, szczególnie w przypadku budownictwa klasycznego. Ich pojawienie się na rynku stało się skuteczną konkurencją dla cegły.


Doskonale nadają się nie tylko do stworzenia fundamentów lub podmurówek pod ogrodzenia. Mogą stanowić także element ścian wewnętrznych, na przykład konstrukcyjnych lub działowych. Betonowe bloczki bardzo często wykorzystuje się zamiast cegły i pustaka, podczas tworzenia różnego rodzaju dobudówek, szopek oraz garaży. Ważne jest, aby stosować je w odpowiedni sposób i wybierać te, które będą naprawdę dobrej jakości. Podczas zakupu bloczków trzeba zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli są popękane i wyraźnie się kruszą (na przykład poprzez wyłamywanie się rogów lub krawędzi), najprawdopodobniej powstały ze słabe jakości betonu.