Oznakowanie poziomie i pionowe na drogach z każdym rokiem ulega przekształceniom tak, aby był one coraz bardziej widoczne o zmroku, czy w innych warunkach. Zmieniane są również metodologie rozmieszczania różnego rodzaju znaków tak, aby ich mnogość nie przytłaczała kierowców i nie doprowadzała do sytuacji, w której będą oni pokonywać trasy „na pamięć”. Badania naukowe dowiodły, że kultura obrazkowa, w której obecnie żyjemy, powinna być wykorzystywana także w dziedzinie informowania i zapewniania bezpieczeństwa kierowców. To dlatego coraz częściej na polskich drogach spotykamy się z tzw. znakami aktywnymi.

Czym są znaki aktywne?

Znaki aktywne to takie, które oprócz specjalnych odblaskowych powłok, które polepszają ich widoczność nocą, są także wyposażone w dodatkowe oświetlenie LED. Stosuje się je dzisiaj przede wszystkim w miejscach szczególnie niebezpiecznych, lub tych, gdzie należy zwrócić uwagę na charakterystyczne elementy, czy przeszkody drogowe. Jeśli chodzi o sposób ich zasilania, należy wiedzieć, że są one najczęściej wykonywane w technologii elektrycznej, lub też solarnej. W obu przypadkach najlepsi producenci stawiają jednak na energooszczędne rozwiązania, które wbrew pozorom nie generują dużych strat finansowych. Tu warto podkreślić, że niektóre ze znaków, wyposażone są we własne bardzo pojemne akumulatory.

Gdzie rozstawiane są znaki aktywne?

Znaki aktywne często są elementami oznakowania zatłoczonych części miast, lub też wjazdów do nich, czy też tras szybkiego ruchu. Coraz częściej stawiane są także, jako informacje o zbliżających się przeszkodach drogowych takich, jak np. torowiska. Zauważyć zatem można zjawisko rozstawiania ich zarówno w przestrzeniach urbanistycznych, jak i też na drogach krajowych. Wielokrotnie zaś pełną także funkcję jednych z elementów tymczasowego oznakowania zastępczego, podczas np. przebudowy danych tras. Jeśli chodzi zaś o typu znaków aktywnych, największą ich ilością, są: znak z wyświetlaczem dynamicznej prędkości pojazdu, aktywne tablice informacyjne, strzały ostrzegawcze, strzały świetlne na pojazd z systemem samopionującym, aktywne znaki nakazu oraz podświetlany znak stopu.

Warto wiedzieć! O instalowanie znaków aktywnych przejść dla pieszych, często proszą dyrektorzy szkół, którzy dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo swoich uczniów przy powrotach ze szkoły. Tu warto wspomnieć, że znaki przejścia dla pieszych, umieszczane są także w ramkach odblaskowych, a pasy często malowane są w dwóch kolorach – białym oraz czerwonych. Stosując takie środki ochrony, minimalizowane jest prawie do zera prawdopodobieństwo wypadków z udziałem dzieci.

Znaki aktywne od firmy Monter BRD

Dzisiaj dystrybucją, czy montażem znaków aktywnych, zajmują się tylko najlepsze firmy z branży oznakowania pionowego oraz poziomego. Jedną z takich firm, jest Monter BRD WUDARCZYK – przedsiębiorstwo, które stawia nie na technologie elektryczne, ale solarne. Przykładem może być rozległa realizacja inwestycji oznakowania w miejscowości Puszczykowo, czy też na drogach krajowych 62 i 91. Z pełną ofertą i działaniami przedsiębiorstwa warto zapoznać się na jego nowoczesnej stronie www.