Współwłasność jest popularnym rozwiązaniem dla osób mających wspólne interesy i chcących wspólnie władać nieruchomością lub np. samochodem. Może być przydatnym narzędziem, ale może być także źródłem wielu problemów. W przypadku konfliktów lub innych problemów, właściciele mogą szukać pomocy prawnej w celu zniesienia współwłasności.

Czym jest współwłasność

Współwłasność jest instytucją prawa szczegółowo uregulowaną w art. 195 i n. Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Z powyższego wynikają 3 cechy charakteryzujące współwłasność:

1.      Jedność przedmiotu

2.      Wielość podmiotów – właścicieli

3.      Niepodzielność wspólnego prawa

Odnosząc się do powyższego, najprościej można powiedzieć, że współwłasność jest prawem własności przysługującym kilku osobom równocześnie. Udział we współwłasności stanowi fragment wspólnego prawa, nie jest odrębnym prawem własności.

Przedmiotem współwłasności może być jedna rzecz ruchoma (np. samochód), nieruchomość (np. mieszkanie) lub inne prawo. Przedmiotem omawianego prawa nie może być zbiór rzeczy np. kolekcja dzieł sztuki, albowiem w takim przypadku współwłasność obejmuje każde pojedyncze dzieło. Może stanowić przedmiot współwłasności natomiast rzecz razem z jej przynależnościami (np. gospodarstwo rolne, na które składa się grunt, zabudowania oraz maszyny rolnicze).

Niepodzielność wspólnego prawa oznacza, że żaden ze współwłaścicieli nie ma wyłącznego prawa do przedmiotu współwłasności, wszyscy współwłaściciele są uprawnieni do wykonywania uprawnień z przysługującego im prawa. 

Rodzaje współwłasności

Kodeks cywilny wyróżnia dwa rodzaje współwłasności:

  • współwłasność łączną – mogącą powstać wyłącznie między osobami związanymi określonym stosunkiem osobistym (np. wspólność majątkowa między małżonkami stanowi łączną współwłasność majątku wspólnego lub współwłasność wspólników spółki cywilnej). Współwłasność łączna nie jest instytucją jednolitą, każdy jej przypadek regulują przepisy szczególne, które ją ustanawiają.  Współwłasność łączna z mocy prawa powstaje i ustaje wraz z powstaniem i ustaniem tych stosunków prawnych. W jednym, i w drugim przypadku, wbrew nazwie, w istocie nie jest to współwłasność, lecz wspólność, skoro obejmuje nie konkretną rzecz, lecz masę majątkową.

  • współwłasność w częściach ułamkowych - powstająca najczęściej w wyniku: spadkobrania, określonej czynności prawnej (np. kupna samochodu przez kilku nabywców), z mocy prawa (np. zasiedzenie), z orzeczenia sądowego (np. postanowienie o zniesieniu współwłasności, na mocy którego sąd przyzna rzecz wspólną kilku współwłaścicielom), w przypadku ustania ustroju wspólności majątkowej między małżonkami, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej.

Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności polega na likwidacji stosunku współwłasności, co oznacza likwidację stanu, w którym własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Osoba zainteresowana zniesieniem współwłasności może żądać jej zniesienia w każdym czasie, roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu (art. 220 KC).

Zniesienie współwłasności jest możliwe w trybie umownym – gdy strony dojdą do porozumienia co do faktu zniesienia współwłasności oraz jej sposobu lub sądowym – w przypadku braku porozumienia w zakresie którejkolwiek kwestii zniesienia współwłasności (postanowienie sądu wydawane jest w trybie nieprocesowym)

Możemy wyróżnić 3 sposoby zniesienia współwłasności:

  • podział fizyczny rzeczy,

  • przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty,

  • sprzedaż rzeczy wspólnej i podział ceny sprzedaży między współwłaścicielami.

Usługi prawne związane ze zniesieniem współwłasności

Usługi prawnicze dotyczące zniesienia współwłasności są ważne dla wszystkich stron.

Przede wszystkim może to pomóc w rozstrzygnięciu konfliktu, w którym współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia. Prawnik może zaproponować alternatywne rozwiązania i pomóc stronom w znalezieniu najlepszego sposobu na zakończenie współwłasności.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Doroty Chotarskiej-Staroń specjalizuje się w prawie cywilnym. Problemami dotyczącymi znoszenia współwłasności zajmujemy się w zasadzie każdego dnia. Jako adwokat w Warszawie będą w stanie pomóc Ci między innymi w takich sprawach jak:

  • analiza możliwości i sposobów zniesienia współwłasności,

  • przygotowanie i negocjowanie umowy w przedmiocie zniesienia współwłasności,

  • reprezentowanie w postępowaniu sądowym dot. zniesienia współwłasności.

Podsumowując, usługi prawne w zakresie zniesienia współwłasności są konieczne, aby chronić prawa wszystkich stron i zapewnić, że wszelkie ustalenia zostaną wypełnione. Niezależnie od tego, jakie są powody zniesienia współwłasności, prawnik może pomóc stronom w znalezieniu najlepszego sposobu na rozwiązanie problemu.