Żurawie samojezdne i przenośne, mimo podobnej nazwy, stanowią dwa osobne rodzaje specjalistycznego sprzętu o pewnych specyficznych różnicach. Z tego względu, warto bliżej przyjrzeć się tym rodzajom żurawi, gdyż pozwoli nam to znaleźć odpowiedź na to, w których sytuacjach lepiej postawić na żuraw samojezdny, a w których lepiej zdecydować się na żuraw przenośny.

Terminologia

Najważniejszym aspektem, który trzeba poruszyć w kwestii żurawi samojezdnych i przenośnych jest oczywiście sama ich definicja. Mówiąc o żurawiu samojezdnym, mamy na myśli tzw. dźwignicę umieszczoną na podwoziu samochodu ciężarowego lub też na podwoziu samojezdnym odznaczającym się specyficzną konstrukcją. Żuraw samojezdny dzieli się na takie komponenty, jak wciągarki oraz wychylny wysięgnik. Jeśli natomiast chodzi o żuraw przenośny, jest to dźwignica zamontowana na samochodzie ciężarowym, a nie jego podwoziu, znajdująca się z tyłu pojazdu lub też pomiędzy kabiną kierowcy i skrzynią. Jak widać, różnica na pierwszy rzut oka jest więc oczywista, ale co z niej wynika?

Różnice oraz obszar zastosowania

Z różnic składających się na definicję żurawi samojezdnych i przenośnych wynika przede wszystkim różnica w możliwościach podnoszenia ciężaru. Dźwigi* samojezdne dostępne obecnie na rynku pozwalają na udźwig do nawet kilkuset ton, choć przy standardowym zastosowaniach udźwig oferowany w żurawiach samojezdnych oscyluje najczęściej w granicach pięćdziesięciu ton. Liczba ta robi wrażenie zwłaszcza, gdy porównamy ją do możliwości żurawi przenośnych, które to oferują udźwig w zakresie jedynie od kilkuset kilogramów do kilkunastu ton. Wynika to oczywiście z tego, że żuraw przenośny jest znacznie mniejszy, ale jednocześnie nie oznacza to, że jest on nieprzydatny, gdyż jego zastosowanie różni się nieco od żurawia samojezdnego.

Przejdźmy zatem do samej kwestii obszarów zastosowania żurawi samojezdnych i przenośnych. Pozornie praca wykonywana przez te dwa rodzaje żurawi może wydawać się identyczna, w praktyce jednak sprawy mają się jednak nieco inaczej. Żurawie przenośne pozwalają nie tylko na podnoszenie materiałów, ale także oferują możliwość ich przetransportowania. Dlatego też w ich przypadku ważna jest także ładowność. Żurawie przenośne przydają się zatem przykładowo w przypadku transportowania materiału budowlanego. Natomiast żuraw samojezdny wykorzystywany jest bezpośrednio przy pracach montażowych oraz przeładunkowych w konkretnym miejscu realizacji. Przy tym, obydwa rodzaje żurawi mogą oczywiście ulec usterce. Wówczas warto zwrócić się do oferującej profesjonalne usługi firmy Konserwacja Żurawi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dla zainteresowanych, interesującą kwestię stanowić może także sama obsługa żurawia oraz związane z nią formalności. Obydwa rodzaje dźwigów* wymagają przede wszystkim odbycia kursu na żurawie kategorii II Ż. Aby jednak móc zostać dopuszczonym do kursu, trzeba spełnić pewne warunki w postaci posiadania ukończonych 18 lat, minimum podstawowego wykształcenia, a także posiadania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych. Same kursy składają się oczywiście z części zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, a osoba uczęszczająca na nie nabywa wiedzę z zakresu obsługi, budowy, a także eksploatacji żurawi samojezdnych i przenośnych.

Oprócz tego, kursant dowiaduje się także z jakich elementów składać będą się jego obowiązki oraz jak zachować się w przypadku awarii lub też usterki. Ukończony kurs pozwala na podejście do egzaminu państwowego, którego pozytywne ukończenie kończy się wystawieniem zaświadczenia kwalifikacyjnego. Praca przy żurawiach nie należy oczywiście do najłatwiejszych i wiąże się z dużą dozą odpowiedzialności. Dlatego też przy tego rodzaju pracy zachowywać trzeba szczególną ostrożność, gdyż przenoszenie ważących nawet kilkadziesiąt ton elementów musi być przeprowadzane przy zachowaniu jak największego możliwego stopnia bezpieczeństwa.

1.        *- Nazwa potoczna: dźwig.