Posadzki żywiczne od lat są częścią naszego życia. Spotykamy je w dużych halach magazynowych, parkingach czy w pomieszczeniach gospodarczych. Wiele firm, tak i firma Floorepox zajmuje się wylewką tego typu posadzek także w domach oraz mieszkaniach. Jakie są rodzaje posadzek żywicznych? Jak się je wykonuje? I czy warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Etapy wykonywania posadzek żywicznych

Wykonanie posadzki żywicznej składa się z kilku etapów. Jak tłumaczą specjaliści w tym temacie, z firmy Floorepox, pierwszą i bardzo ważną czynnością jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, na której planujemy wylewkę, musi być idealnie gładka, nie mogą znajdować się na niej żadne zanieczyszczenia ani ubytki. Aby, uzyskać zamierzony efekt należy miejsce dokładnie odkurzyć. Dodatkowo można powierzchnie zeszlifować oraz zagruntować.

Kolejny etap to aplikacja masy żywicznej. Odpowiednio wymieszaną bazę oraz utwardzacz nanosimy od razu po przygotowaniu na wybraną powierzchnię. Bardzo ważnym jest, aby w pomieszczeniu, w którym pracujemy, panowała temperatura zbliżona do  stopni Celsjusza. Ostatnia faza to czas poprawek. Podczas tego etapu nanosi się ostatnią warstwę posadzki, wypełnia silikonem miejsca łączące ścianę z podłogą oraz wypełnia się szpary dylatacyjne.

Rodzaje posadzki żywicznej

Posadzki żywiczne dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz ze względu na grubość nałożonego materiału. Bazując na pierwszym kryterium, możemy wyróżnić:

·         posadzki akrylowe,

·         posadzki epoksydowe,

·         posadzki poliuretanowe.

Natomiast ze względu na grubość użytego materiału, wyróżniamy posadzki cienko- i grubowarstwowe.

Dlaczego warto zdecydować się na posadzkę żywiczną?

Posadzki żywiczne posiadają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest ich wytrzymałość. Nawet bardzo cienka warstwa żywicy zapewnia ochronę przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Dodatkowo tego typu posadzkom nie jest straszne intensywne korzystanie, nawet po wielu latach jej kolor pozostaje bez zmian.

Kolejną zaletą jest ich bezspoinowość. Posadzki żywiczne nie posiadają żadnych łączeń, po wylaniu stanowią jednolitą, idealną taflę. Dzięki czemu unikniemy problemu zbierającego się w złączeniach brudu i wilgoci. Brak spoin na pewno ucieszy także estetów.

Decydując się na posadzki żywiczne, możemy wybierać z szerokiej gamy kolorystycznej. Z pewnościąuda nam się dobrać kolor idealnie dopasowany do aranżacji wnętrza. Jednak, by wszystko wyszło idealnie, musimy pamiętać, by wylewkę powierzyć profesjonalistom, a do takich należy firma Floorepox.