Łazienka na wymiar to dobra opcja w przypadku niewielkich wnętrz. Meble na wymiar pozwalają mieć wpływ na projekt i jego wykonanie. Niosą ze sobą indywidualność i tworzą wyjątkowy klimat. Do urządzenia łazienki potrzebny jest plan. Jak zamówić meble na wymiar do łazienki i co powinno się w niej znaleźć? Jakie materiały wybrać, aby umeblowanie było odporne na wilgoć?

Etapy prac. Projekty mebli łazienkowych na zamówienie

Poszukiwania najlepiej rozpocząć od Internetu. Na stronie www firmy meblarskiej można skorzystać z bezpłatnej wyceny projektu. Warto jednak wybrać się w miarę możliwości do jej siedziby lub umówić na konsultację. Wtedy specjalista przybędzie na wskazany adres i dokona potrzebnych pomiarów. Przy okazji doradzi najlepsze rozwiązania np. wyboru szafek łazienkowych. Następnie przechodzi się do podpisania umowy. Potem wykonuje się łazienkę na wymiar i montuje umeblowanie. Indywidualny projekt i gwarancja posprzedażowa to główne kryterium, którym należy się kierować.

Gotowe projekty łazienek można znaleźć w Internecie lub zainspirować się katalogami dostępnymi w salonach. W przypadku mieszkania o niskim suficie niepolecane są wiszące szafki. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie inny układ. Umywalkę i lustro lepiej umiejscowić na środku i zestawić z szafkami o jednakowym rozmiarze. Meble na zamówienie pozwalają na optyczne powiększenie i wprowadzenie harmonii do pomieszczenia. Zasada kontrastów sprawdzi się za to przy ustawieniu kilku szafek łazienkowych w różnych kolorach. Najczęściej kontrastuje się czerń z bielą. Nadaje to wnętrzu minimalistycznego i nowoczesnego stylu. W mniejszych łazienkach rekomendowane są wiszące szafki. Ich zaletą jest dowolna rozbudowa. Lustrzane fronty i zabudowy to inne pomysły na projekt.

Jak umeblować łazienkę na wymiar?

W nowoczesnym i funkcjonalnym wyposażeniu łazienek pomogą materiały. Warto postawić na odporne na wilgoć i wysokie temperatury tworzywa. Dlatego lepiej zrezygnować z płyt MDF, które nie ochronią umeblowania przed uszkodzeniami. Lepiej zastąpić je drewnem lub połączeniem z metalem. Meble do łazienki na wymiar z drewna np. iglastego cechują się odpornością i trwałością. Są przy tym estetyczne i zabezpieczone przed wilgocią. Wystarczy tylko pokryć je wodoodpornym lakierem. Płyty wiórowe i pilśniowe ochronione fornirem lub laminatem, tworzywa sztuczne, metal i szkło to pozostałe materiały, których używa się do wykonania mebli łazienkowych. Zabezpieczą je dodatkowo ochronne warstwy np. cynkowe, aluminiowe lub niklowo-chromowe.

Meble łazienkowe na wymiar to przede wszystkim szafki i szuflady wykonywane w określonych wymiarach. Uzupełniają je fronty utworzone z różnych materiałów, nóżki i uchwyty np. z mosiądzu, stali czy porcelany. Komplet mebli na zamówienie to ceramika sanitarna i armatura. Meble do łazienki tworzy przede wszystkim zestaw szafek łazienkowych na wymiar. Składa się z szafki pod umywalką, wysokiej (słupka) lub wiszącej. Szafki pod umywalkę mogą być stojące, z tzw. blendą lub podwieszane. Przybierają formy kwadratów (komód) i słupków, z dowolną liczbą szuflad lub z drzwiczkami. Dobrym rozwiązaniem są także szafki z lustrzanym frontem lub lustro z dekoracyjną ramą. Nie można także zapomnieć o półkach np. z drewna czy tzw. sanitariatach np. sedesie lub zlewie.

Długość blatu i układ umeblowania powinien ułatwiać codziennie korzystanie z łazienki. Fronty i korpusy mogą być zaprojektowane w dowolnej kolorystyce. Dekory natomiast wykonuje się z różnych materiałów. Przed zleceniem mebli łazienkowych na wymiar dobrze jest upewnić się, że będą odporne na wilgoć. Szczelność zwiększy oklejenie krawędzi umeblowania.