Dekoracyjne wykończenia ścienne to ważny krok podczas urządzania świeżo wyremontowanego mieszkania. Odpowiednio dobrana metoda ozdabiania ścian nada pomieszczeniom indywidualny charakter oraz „pazur”, który ciężko będzie uzyskać malując je tylko na biało. Obecnie z pomocą produktów dostępnych na rynku można wyczarować dosłownie wszystko! Podsuwamy pięć pomysłów na efektowne i modne dekoracje ścienne.

Stara cegła nadal modna

Klimatyczna, przytulna, rustykalna – czerwona cegła rozbiórkowa opanowała wnętrza mieszkań oraz lokali użytkowych już kilka lat temu, jednak wciąż jest chętnie wybierana, jako główny akcent dekoracyjny. Świetnie sprawdzi się w salonie, sypialni lub w kuchni – podkreśli industrialny charakter czarnych lub miedzianych dodatków, a także wspaniale idzie w parze z drewnem oraz zielenią roślin doniczkowych. Ceglana ściana doskonale „buduje” atmosferę pomieszczenia dzięki przyciągającej wzrok fakturze. Ściana z cegieł może powstać na wiele różnych sposobów – na rynku dostępne są kafelki oraz tapety winylowe imitujące cegiełki, a sklepy takie jak Aris oferują starą cegłę rozbiórkową, która odznacza się przepięknym kolorem oraz oryginalną fakturą. Ceglana ściana to ponadczasowy i uniwersalny sposób na ciekawą aranżację mieszkania, który świetnie wpisze się praktycznie w każdy styl – czy to skandynawski, rustykalny czy nowoczesny.

A może beton?

Surowy charakter szarego betonu wbrew pozorom potrafi doskonale ożywić wnętrze. Beton stosowany w aranżacji przestrzeni stał się niezwykle modny w ostatnich kilku latach – coraz więcej firm posiada w swojej ofercie betonowe płyty, które ułożone na ścianie tworzą wyjątkowy efekt loftowego pomieszczenia. Różne odcienie betonu, dziurki po bąbelkach powietrza, drobne skazy, wszystko to razem składa się we wspaniałą, oryginalną dekorację. Betonowe ściany bardzo dobrze wpisują się w klimat mieszkań minimalistycznych, nowoczesnych oraz industrialnych.

Sztukateria – ozdobna ściana pełna szyku

Sztukateria to bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryje się po prostu "sztuka zdobienia budynków" za pomocą elementów dekoracyjnych umieszczanych na fasadach budynków, na gzymsach i ścianach. Niegdyś zdobiła pałace, miejsce kultu religijnego i dworki, była wszechobecna, ale z biegiem czasu na wiele lat odeszła w niepamięć. Kiedyś elementy dekoracyjne powstawały z tanich i łatwo dostępnych materiałów jak drewno czy gips, a obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego polimery. Sztukateria to prosty sposób na dodanie klasycznego sznytu każdemu wnętrzu czy to za pomocą fantazyjnych listew ściennych czy paneli 3D, które można układać w ciekawe kompozycje. Tego typu dekoracje ścienne pozostawiają spore pole do popisu dla zdolności artystycznych każdego dekoratora. Sztukateria w postaci paneli 3D to śmiały i niebanalny sposób na podkreślenie indywidualnego charakteru. Ciekawe wygląda w zestawieniu z innymi metodami dekoracji ścian.

Farby i tynki dekoracyjne

Dekoracja wnętrz to nie zadanie dla wybranych, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom każdy może odnaleźć w sobie małego architekta-artystę. Tynki oraz farby dekoracyjne mogą w tym pomóc, gdyż występują w ogromnej ilości kolorów oraz efektów wykończenia. Farba z efektem skrzącego się srebra, rdzy, pustynnych spękań lub z brokatem? A może tynk dekoracyjny imitujący drobnoziarnisty piasek, wenecki stiuk albo beton? Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią – można postawić na jeden lub łączyć je ze sobą. Struktury dekoracyjne sprawiają, że zwykła ściana nabiera nowego wymiaru i to dosłownie – nierówności, wypukłości, przetarcia sprawiają, że ściana zyskuję strukturę trójwymiarową, co zawsze cieszy oko. Prawdziwa gratka dla fanów nietuzinkowych wnętrz.