Ogrody pełne są różnorodnych roślin, które zachwycają swoim wyglądem i zapachem. Jednym z ważniejszych elementów ogrodu są krzewy liściaste, które dodają mu uroku i sprawiają, że staje się on niepowtarzalny. Warto zatem poznać pięć najpiękniejszych krzewów liściastych, które mogą stać się ozdobą każdego ogrodu.

Forsycja

Forsycja, zwana również złotym deszczem, to jedna z najbardziej popularnych i efektownych roślin ozdobnych. Jej intensywne żółte kwiaty wiosną przyciągają wzrok i dodają koloru każdemu ogrodowi. Forsycje są łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych warunków glebowych ani nasłonecznienia. Możemy je sadzić zarówno na słonecznych, jak i półcienistych stanowiskach. Warto jednak pamiętać o regularnym przycinaniu krzewów, aby utrzymać ich zdrowie i ładny pokrój.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa to kolejny krzew liściasty, który warto mieć w swoim ogrodzie. Charakteryzuje się dużymi, okazałymi kwiatostanami o różnych odcieniach białego, różowego czy niebieskiego. Hortensje najlepiej rosną w miejscach półcienistych, z umiarkowanie wilgotną glebą. Warto również pamiętać o podłożu, które powinno być lekko kwasowe. Hortensje bukietowe są doskonałym wyborem do ogrodów przydomowych, ale także jako roślina doniczkowa na tarasie czy balkonie.

Derenie

Derenie to krzewy liściaste do ogrodu o niezwykle dekoracyjnych owocach i liściach. W zależności od gatunku, ich liście mogą mieć różne kolory, od zielonych po purpurowe. Owoce derenia są jaskrawoczerwone lub czarne, a ich obecność na krzewie przyciąga ptaki, co dodatkowo ożywia ogród. Derenie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, w przepuszczalnej glebie. Są to krzewy mrozoodporne, więc nie musimy się martwić o ich przetrwanie w polskim klimacie.

Tawuła

Tawuła to krzewy liściaste o pięknych kwiatostanach w kształcie stożków lub gron. Kwiaty tawuł występują w różnych kolorach – białym, różowym czy czerwonym – i są bardzo efektowne. Tawuły dobrze radzą sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Wymagają jednak przepuszczalnej, żyznej gleby. Tawuły są roślinami mrozoodpornymi, co sprawia, że doskonale nadają się do uprawy w polskich ogrodach.

Berberys

Berberys to krzew liściasty o bardzo dekoracyjnych liściach i owocach. Liście berberysu mogą mieć różne odcienie – od zielonych po purpurowe czy żółte. Owoce berberysu są jadalne i mają właściwości lecznicze, a także stanowią pokarm dla ptaków. Berberys najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Jest to roślina mrozoodporna, dzięki czemu nie musimy martwić się o jej przetrwanie w trudniejszych warunkach klimatycznych.

Marcin Jarzyna Szkółka Roślin Ozdobnych - oferta

Każdy z tych pięciu krzewów liściastych, które mogą stać się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu, oferuje Marcin Jarzyna Szkółka Roślin Ozdobnych - firma specjalizująca się w produkcji roślin ozdobnych, takich jak trawy ozdobne, byliny, krzewy i drzewa liściaste oraz iglaste. Oferuje zarówno sprzedaż detaliczną, jak i hurtową. Szeroki wybór oraz fachowe doradztwo pracowników Szkółki pomogą Ci w wyborze odpowiednich krzewów. Warto zatem zastanowić się, które z nich najlepiej wpiszą się w charakter ogrodu i jakie będą spełniać funkcje – czy mają być tylko dekoracją, czy też pełnić inne role, takie jak przyciąganie ptaków. Niezależnie od wyboru, piękno tych krzewów na pewno zachwyci każdego miłośnika przyrody.