Pielęgnacja ogrodu jest bardzo kłopotliwa bez odpowiednich narzędzi. Branża ogrodnicza oferuje szereg akcesoriów, które mają ułatwić i przyspieszyć prace ogrodowe. Sprawdźmy, które z nich są najbardziej przydatne i powinny zasilić ekwipunek początkującego ogrodnika.

Trzy podstawowe narzędzia ogrodnicze

Ogrodnik nie zorganizuje należycie swojej pracy bez grabi, łopatki i sekatora. Te narzędzia pozwolą wykonać większość podstawowych prac w przestrzeni przydomowej. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu niezwykle ważna jest jakość – akcesoria muszą być wytrzymałe i twarde, aby nie ulegały odkształceniom pod wpływem naporu. Najtańszy sprzęt ogrodniczy może okazać się awaryjny, dlatego lepiej sięgnąć po produkty z wyższej półki, które przetrwają próbę czasu – tym bardziej, że będą stale i intensywnie eksploatowane.

Sekator – nożyce do żywopłotu

Czy kiedykolwiek próbowałeś użyć starej pary nożyc do żywopłotu, które były sztywne i tępe? Tanie nożyce ogrodowe to prosty przepis na pęcherze i bolące ręce, dlatego lepiej zainwestować w ostrza wykonane z hartowanej, kutej stali węglowej. Ważnym elementem konstrukcji sekatora są profilowane uchwyty, które znacznie usprawnią proces cięcia.

Nożyce do przycinania gałęzi

Nożyce wyposażone w mechanizm tnący z podwójnym napędem z łatwością przytną grube gałęzie i przyspieszą prace ogrodowe. Każda osoba, która chce dbać o wiekowe drzewa, powinna wyposażyć się w to użyteczne narzędzie.

Nóż ogrodowy

To wielozadaniowe narzędzie ogrodnicze sprawdzi się zarówno przy otwieraniu worków z ziemią, jak i uwolnieniu roślin związanych z korzeniami przed sadzeniem. Zaostrzone ostrze z ząbkowaną krawędzią z łatwością wbija się w twardy grunt, nie wyginając się, ani nie łamiąc podczas kopania.

Łopata

Łopata to podstawowe narzędzie ogrodnicze, które często bywa traktowane po macoszemu. Wybierając łopatę, warto sprawdzić jej profil oraz uchwyt. Najlepszym wyborem są uchwyty w kształcie litery D, które ułatwiają przerzucanie ciężkich ładunków, dostępne w ofercie firmy Krzysztofa i Renaty Nowaków.

Grabie

Grabie są niezbędne do zbierania liści, zgarniania skoszonej trawy czy wyrównywania powierzchni grządek. W przypadku grabienia liści dobrze sprawdzi się model z miękkimi i cienkimi zębami, zaś do odgarniania ziemi – grubsze i krótsze zęby z metalu lub plastiku.

Motyka

Motyka to niezbędnik ogrodnika, który chce stworzyć kwiatowy ogród. Dzięki temu użytecznemu narzędziu można delikatnie spulchnić ziemię w czasie upałów, czy też wydobyć cebulki i kłącza. Najlepszym wyborem jest motyka zaopatrzona z jednej strony w ostrza, a z drugiej – w zęby.