Wykładziny dywanowe stanowią jeden z tańszych materiałów podłogowych. Jednocześnie ich zastosowanie potrafi diametralnie poprawić wygląd każdego pomieszczenia. Stosując wykładziny podłogowe, można nie tylko ukryć pod nimi starą i nieatrakcyjną posadzkę bez konieczności jej usuwania. Dodatkową zaletą jest poprawa akustyki danego miejsca. Jakie są podstawowe zasady układania wykładziny.

Jaką wykładzinę kupić?

Wykładzinami dywanowymi pokrywa się całą powierzchnię podłogi, od ściany do ściany. O ich jakości świadczą przede wszystkim gęstość runa i gramatura – najlepsze są te,  które mają najgęstsze runo. Dużą rolę przy wyborze najlepszej wykładziny powinien odgrywać ich sposób splątania i przycięcia włókien oraz rodzaj podkładu, do którego runo jest przymocowane. Często jest on wykonany z pianki lateksowej, pianki żelowej lub filcu. Bywają też wykładziny z podłożem z twardej i nierozciągliwej juty naturalnej lub syntetycznej, która jest wyjątkowo odporna na wilgoć. Większość wykładzin dywanowych dostępnych na rynku jest zaimpregnowana. Ich powierzchnia pokryta jest specjalną powłoką, która z jednej strony utrudnia wchłanianie brudu, a z drugiej ułatwia czyszczenie. Na etykietach wykładzin znajdują się piktogramy, które informują o ich przeznaczeniu, wytrzymałości na ścieranie, odporności ogniowej, izolacyjności akustycznej, zaleceniach montażowych, możliwości stosowania na podłoża ogrzewane i wielu innych istotnych cechach.

Sposoby układania wykładzin

Wykładzinę dywanową można ułożyć na kilka sposobów. W małych lub bardzo rzadko odwiedzanych pomieszczeniach popularne jest układanie swobodne. Wadą tej metody jest możliwość marszczenia się wykładziny oraz jej szybkie zużycie. Jednak sama metoda jest szybka i łatwa  w ułożeniu. W miejscach niezbyt często odwiedzanych wykładzinę podłogową przykleja się taśmą obustronnie przylepną. Podobnie, jak przy swobodnym układaniu, również tutaj wykładzina może się marszczyć. Ale układanie jest bardzo szybkie. W pomieszczeniach często odwiedzanych, o powierzchni do 20 metrów kwadratowych do przyklejania wykładziny wykorzystuje się klej wodorozpuszczalny. Klej rozprowadza się wałkiem, co bardzo przyspiesza montaż. Również demontaż nie przysparza problemów. Zaletą metody jest fakt, że wykładzina ładnie się prezentuje, a sam sposób montażu zwiększa jej wytrzymałość. Tam, gdzie często przebywają ludzie, a powierzchnia przekracza 20 metrów kwadratowych, konieczne jest użycie kleju profesjonalnego. Ten sposób montażu jest trudny, ale zwiększa wytrzymałość i trwałość wykładziny.

Wykładziny dywanowe kojarzą się przede wszystkim z komfortem w domu. Posiadają one szereg innych, nie mniej ważnych zalet. Na rynku występuje wiele rodzajów wykładzin i każda z nich ma inne właściwości. Przy wyborze trzeba więc pamiętać, że nie każda wykładzina będzie odpowiednia do wszystkich pomieszczeń.

Firma ABC Podłogi Jerzy Streich znajduje się w Szczecinie w województwie zachodniopomorskim. Od 2007 roku świadczy usługi z zakresu sprzedaży oraz monażu m.in. wykładzin dywanowych. Od początku istnienia działalności stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!