Bujna dżungla w mieszkaniu to marzenie każdego fana roślin doniczkowych. Coraz chętniej zapełniamy wdzięcznymi zielonymi lokatorami parapety, regały oraz każdą inną wolną i dostępną dla roślin przestrzeń w czterech kątach. Bycie roślino-maniakiem znowu jest modne! Jakie więc akcesoria ogrodnicze są nieodzowne w pielęgnacji domowych upraw? Podpowiadamy!

Ziemia – bez dobrego podłoża, ani rusz

Oczywista oczywistość, ziemia jest potrzebna roślinom jak nam jedzenie w lodówce. Nie tylko utrzymuje korzenie rośliny w doniczce, ale wpływa też na jej rozwój. Podłoże do roślin doniczkowych przede wszystkim powinno odpowiadać zapotrzebowaniu na konkretne składniki odżywcze danej roślince. W większości przypadków sprawdzi się ziemia uniwersalna, jednak niektóre gatunki muszą mieć odmienny skład, więc w dobrych sklepach ogrodniczych można dostać bardzo piaszczystą ziemię do kaktusów albo dedykowaną paprociom, która ma lekko kwaśne pH. Podłoże dla roślin doniczkowych trzeba wybierać głównie w oparciu o skład, dopiero później cenę – lepiej zapłacić czasem ciut więcej i zapewnić zielonym podopiecznym dawkę zdrowia, zamiast ewentualnych chorób przywleczonych z tanią ziemią z bazarku. Ziemię powinna zawierać próchnicę oraz torf, dzięki czemu jest przepuszczalna i dobrze magazynuje wodę. Podłoże dla roślin warto wymieszać z perlitem, włóknem kokosowym lub hydrożelem, aby poprawić strukturę oraz paraprzpuszczalność, dzięki czemu korzenie będą lepiej dotlenione. Dobra jakościowo ziemia do roślin doniczkowych posiada dodatek nawozów wieloskładnikowych, które długo się rozkładają, zaopatrując roślinę w składniki odżywcze.

Doniczki i osłonkidom dla roślin

Prędzej czy później każda roślina wyrośnie ze swojej doniczki, więc konieczne będzie przesadzenie. Dla większości domowych ogrodników jest to powód do radości, bo można wreszcie oddać się ulubionej i relaksującej przyjemności. Niezbędne do tego są plastikowe doniczki, które później trafią do ozdobnych osłonek. Wymiana doniczek i podłoża na nowe powinna odbywać się regularnie, najlepiej na wiosnę, kiedy to rośliny budzą się do życia, zimą lepiej dać im spokój. Trzeb pamiętać, że im roślina starsza tym rzadziej ją przesadzamy – młode dostają nowy dom co roku, starsze co 2-3 lata, a tych sędziwych okazów nie ruszamy wcale! Wybierając nową doniczkę trzeba utrafić z rozmiarem – powinna być maksymalnie 5 cm większa w średnicy niż poprzednia. Doniczka powinna mieć dziurki od spodu, dzięki czemu nadmiar wody wypłynie, więc nie ma obaw, że przelejemy roślinę i zgniją jej korzenie. Można kupić klasyczne doniczki gliniane, do których można sadzić rośliny bezpośrednio – nie wymagają dodatkowej osłonki, lub sadzić do tańszych odpowiedników z tworzy sztucznych tzw. doniczek produkcyjnych, które siłą rzeczy wymagają pewnej dekoracyjności w postaci ładnej osłonki.

Zraszaczebo roślinki lubią wilgoć!

Co prawda nie wszystkie w równym stopniu, jednak zraszanie liści wodą jest niezbędne przynajmniej raz na jakiś czas. Są gatunki, które lubią takie kąpiele codzienne, a inne raz w tygodniu – trzeba poznać ich potrzeby. Na rynku dostępne są klasyczne zraszacze ręczne albo dużo wygodniejsze zraszacze ciśnieniowe, które rozpylają lekką mgiełkę, która delikatnie otula wilgocią liście rośliny.  Bardzo popularne są zraszacze marki Kwazar, które są idealne do codziennej pielęgnacji roślin zielonych. Tego typu rozpylacze są bardzo komfortowe w użytkowaniu, bo rozpylanie działa pod każdym kątem, co pozwala dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc.

Pozostałe przydatne akcesoria

W życiu każdego domowego ogrodnika przyjedzie też czas na podparcie wysokiego fikusa sprężystego czy zapewnienie solidnego oparcia bujnej monsterze. Niezbędne są wtedy różnego rodzaju tyczki, podpórki i pale kokosowe, które ustabilizują ciężkie łodygi bądź liście. Warto mieć w zanadrzu jakieś środki ochrony roślin, które pozwolą uporać się z plagą przędziorka, wełnowca lub tarcznika – trzeba wytoczyć wtedy poważne działa do walki z nieprzyjacielem. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, więc warto zwrócić się o pomoc do fachowców ze sklepu ogrodniczego, np. Anpol zlokalizowanego w Koluszkach, można tam dostać wszelkie wspominane wcześniej akcesoria, nawozy oraz narzędzia ogrodnicze.