Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie we własnym domu, który powinien być oazą spokoju sprzyjającą wypoczynkowi. Jednak nie brakuje nieuczciwych ludzi żerujących na naszym zaufaniu do innych i przekonaniu, że „przecież nas na pewno nikt nie okradnie”.

Gdzie montuje się system zabezpieczeń?

Tak naprawdę… wszędzie tam, gdzie są potrzebne! Dostępne są alarmy domowe, które pozwolą zabezpieczyć nasze cztery kąty lub całą posesję; wybór zależy od potrzeb oraz zasobności portfela właściciela. Instalacja systemów alarmowych jest bardzo popularna w firmach oraz sklepach – to wręcz podstawa, aby chronić sprzęty oraz towar przed złodziejami. Również niektóre osiedla decydują się, chociażby na monitoring czy wideodomofony, aby zadbać o bezpieczeństwo lokatorów oraz ich dobytku.

Systemy zabezpieczeń mogą być bardzo rozbudowane albo wręcz przeciwnie – minimalistyczne. Wybór odpowiedniego systemu, który zostanie zainstalowany w budynku zależy od Klienta, gdyż każdy system jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb. Rozsądnym wyjściem jest zgłosić się do firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, jak choćby Alert Protection z Otwocka. Montaż alarmów nie ma dla nich tajemnic, bo działają w tej branży już od 1998 roku!

Jakie są rodzaje systemu alarmowego?

Jak już pisaliśmy, system alarmowy może być skomplikowany lub zupełnie prosty, przewodowy lub bezprzewodowy.  Systemy alarmowe mogą pełnić różną funkcję w zależności od zamontowanych urządzeń:

  • Sygnalizacja antywłamaniowa: jego celem jest przede wszystkim powiadamianie o wtargnięciu osób trzecich na teren posesji.
  • Monitoring: instalacja kamer pozwala na podgląd wizyjny oraz nagrywanie zdarzeń; pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje większe ryzyko kradzieży, jak np. w sklepach; rozbudowana sieć kamer to tzw. telewizja przemysłowa, która oferuje podgląd w czasie rzeczywistym całego obiektu; do budowy sieci monitorującej często wykorzystywane są nowoczesne kamery IP.
  • System przeciwpożarowy: wykrywa niebezpieczeństwo w postaci dymu i ognia; powiadamia odpowiednie służby, które przyjadą ugasić pożar; najczęściej spotykane w dużych obiektach jak centra handlowe, większe firmy czy szpitale. Na użytek osobisty wystarczą czujniki dymu. 
  • Systemy antynapadowe: system ten pozwala dyskretnie powiadomić i wezwać specjalne organy w razie napadu; odbywa się to za pomocą guzika umieszczonego w niewidocznym miejscu; często spotykane w sklepach z biżuterią lub bankach.

Instalacja systemu alarmowego - przewodowa czy bezprzewodowa?

Decyzja o instalacji systemu alarmowego wiąże się z wyborem pomiędzy założeniem sieci urządzeń, które mogą działać dwojako – przewodowo lub bezprzewodowo. Wybór pierwszej opcji jest prosty w momencie, kiedy budynek powstaje od podstaw, wtedy można łatwo rozmieścić kamery w strategicznych punkach, a kable schować pod tynkiem. W innym wypadku trzeba kuć ściany, co nie każdemu może się kalkulować. Dużą zaletą systemu przewodowego jest wysoka odporność na manipulacje ze strony osób trzecich. 

Systemy alarmowe oparte na technologii bezprzewodowej są z kolei łatwe do założenia w budynku już istniejącym. Montowane SA wtedy kamery oraz alarmy używające fal radiowych. Aby ustrzec się przed zakłóceniami w działaniu systemu, warto zakupić specjalne urządzenie, które wykrywa ingerencje osób trzecich.