Biała kuchnia to klasyczna i uniwersalna opcja. Sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach do zagospodarowania. Białe meble kuchenne nie muszą być wcale nudne. Wystarczy je tylko odpowiednio zestawić i dodać mocniejsze akcenty np. na blatach. W jaki sposób należy dbać o białe umeblowanie? Czy konieczne jest polerowanie białego osprzętu?

Aranżacja białej kuchni

W przypadku planowania aranżacji małej kuchni najlepiej sprawdzi się wyposażenie w jasnym, białym kolorze. W ten sposób można pomieszczeniu dodać optycznie przestrzeni. Połączenie bieli i ciepłego drewna to wyznaczniki kuchni w stylu skandynawskim. Widać je szczególnie na otwartych półkach czy blatach. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju kolorystyczne kontrasty np. kuchnia szaro-biała czy biało-czarna. Podstawę powinny stanowić białe fronty, które można rozmieścić razem z innymi dodatkami. Proste meble kuchenne w kolorze białym w wersji na połysk, matowej czy trójwymiarowej są dobrym rozwiązaniem. Na blat można wybrać takie materiały jak akryl, kwarc bądź laminat, a także uniwersalne drewno. Uchwyty do szafek kuchennych, okleiny meblowe oraz półki, krzesła czy kredens mogą być w żywszych kolorach. Modnego charakteru dodadzą akcesoria meblowe z metalu, mosiądzu, szkła czy srebra.

Czyszczenie białych mebli kuchennych

Czyszczenie białych mebli kuchennych wymaga zastosowania odpowiedniej techniki. Powinno się je zawsze rozpoczynać od najwyższych szafek i stopniowo kierować się ku dołowi. W zależności od materiału, z którego są stworzone, stosuje się do prac preparaty czyszczące np. ocet, który usuwa wszelkie zabrudzenia, w tym tłuszcz. Białe szafki kuchenne najlepiej przecierać specjalnym mleczkiem. Znajdziesz go w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Warto wybrać taki środek, który pozwala się łatwo spłukać i nie zostawia niechcianych śladów.

Niektórzy eksperci zalecają używanie płynu do mycia szyb. Zaletą tego sposobu jest uniknięcie spłukiwania. Do odplamiania można poza tym zastosować specjalne chusteczki. Nasączone substancjami sprawdzają się przy plamach z tłuszczu. Należy przy tym pamiętać, by co najmniej raz w miesiącu przeprowadzić odtłuszczanie. Moczy się środkiem gąbeczkę (lub tampon) i przeciera sprzęty. Do sprawdzonych domowych sposobów zalicza się soda oczyszczona (2 łyżki zmieszane z 05, l wody). Opłaca się również użyć amoniaku – 1 łyżka 20% amoniaku na 1 l wody.

Polerowanie białej kuchni

Biała kuchnia z drewnem, choć klasyczna, wiąże się z problemem widoczności wszelkich zabrudzeń. Dlatego też oprócz lakierowania i farby do mebli kuchennych duże znaczenie ma polerowanie. W ten sposób umeblowaniu przywróci się połysk. Aby zabezpieczyć sprzęty przed żółknięciem, trzeba unikać: dymu papierosowego, kontaktu ze słońcem i nieodpowiedniej konserwacji. Na odporność i długość użytkowania wpływa przede wszystkim wysoka jakość wykonania. Warto w tym celu skorzystać z opcji mebli na zamówienie.

W przypadku białej kuchni wybór lakieru jest kluczowy. Nada osprzętowi odpowiedniego blasku i wpłynie na ich wygląd. Wybór wysokiej jakości wyposażenia połączone z właściwą pielęgnacją przedłuży ich użytkowanie.