Aspekty ekologiczne w budownictwie mają coraz większe znaczenie. Widać to przede wszystkim przez pryzmat popularności domów energooszczędnych oraz pasywnych. To właśnie na budynki wznoszone w tej technologii decyduje się spora liczba prywatnych inwestorów. Kluczową rolę odgrywa w nich odpowiednio dobrana stolarka otworowa, a w tym również brama garażowa. Ich dystrybucją, ale i montażem zajmuje się między innymi firma RODE z Łomży.

Gdzie kupić dobrą bramę garażową?

Rynek stolarki otworowej daje nam ogromną liczbę możliwości, jeśli chodzi o wybór modelu bramy do garażu. Tym samym sprawa wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Poza ochroną samego budynku, a właściwie tego, co znajduje się wewnątrz, jej konstrukcja powinna także zapobiegać stratom ciepła. Na fachowe doradztwo w tym zakresie możemy liczyć w firmie RODE, działającej na rynku od ponad 20 lat. W oferowanym asortymencie odnajdziemy produkty od czołowych producentów, takich jak Hörmann, Krispol czy Beninca. Ponadto poza sprzedażą, pracownicy zajmują się profesjonalnym montażem stolarki. Kompleksowa obsługa umożliwia klientom również złożenie zamówienia wykonania bramy garażowej według indywidualnego projektu. To szczególnie dobra opcja, kiedy zależy nam na nietypowym designie, niestandardowych wymiarach bądź parametrach, także w zakresie rozwiązań energooszczędnych.

Jak wybrać lokalizację garażu?

Jeśli chcemy odnotować oszczędności w zakresie ogrzewania, to sama konstrukcja i umiejscowienie poszczególnych części domu także ma dość spore znaczenie. W budownictwie energooszczędnym, ale też pasywnym zaleca się, aby garaż stanowił osobny – wolnostojący – budynek. Można też ewentualnie stworzyć z niego swoistą przybudówkę, ale już do prawidłowo ocieplonego obiektu mieszkalnego. Zdecydowanie jednak powinno się unikać wbudowywania go w bryłę domu. Ta z kolei musi cechować się jak najprostszą formą, pozbawioną ozdobnych lukarn czy wykuszy. Ponadto dużą wagę przykłada się do termoizolacji budynku, ale również dopasowania właściwej stolarki otworowej.

Jakie cechy powinna mieć energooszczędna brama?

Jak zostało już wspomniane, wybór bram w ofercie rynkowej jest dość spory. Dostępne są zarówno modele rozwieralne, jak i uchylne. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wyposażone w automatyczne napędy warianty roletowe oraz segmentowe. Te ostatnie są szczególnie polecane właśnie do domów energooszczędnych. Wyróżniają się one bowiem dobrą termoizolacyjnością. Jak wskazuje specjalista z firmy RODE w Łomży:

Każdy segment w tego typu bramach jest ocieplony najczęściej za pomocą pianki poliuretanowej. Podczas zakupu należy szczególną uwagę zwrócić na współczynnik przenikania ciepła. Powinien mieć on jak najniższą wartość, aby uzyskać pożądany rezultat i odnosić się do całej bramy, a nie tylko jej pojedynczego segmentu.

To jednak nie wszystko, ponieważ istotny element to także uszczelnienia pomiędzy poszczególnymi segmentami – te powinny być jak najszersze – a także na obwodzie całego skrzydła. Wypełnienie paneli nawet najgrubszą warstwą ocieplenia nie będzie wystarczające, jeśli producent nie wyposaży ich w dobrej jakości uszczelki, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ostatnia kluczowa kwestia to oczywiście prawidłowy montaż bramy garażowej, który wyeliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych. O to jednak nie musimy się martwić, jeśli powierzymy to zadanie fachowcom z formy RODE. Dysponują oni odpowiednią wiedzą oraz narzędziami, dzięki czemu tego rodzaju stolarka spełni wszystkie nasze oczekiwania.