Współczesny przemysł często wykorzystuje wysokie temperatury w swoich procesach. Aby osiągnąć odpowiednie wartości cieplne, stosuje się różnorodne grzałki i elementy grzejne. Wśród nich szczególną popularność zdobyły grzałki patronowe, które charakteryzują się dużą wydajnością oraz szerokim zastosowaniem. Firma Elektroślus oferuje bogaty wybór tego rodzaju grzałek, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Bogaty wybór grzałek

Mająca siedzibę w Starym Bostowie, firma Elektroślus Oporowe Elementy Grzejne specjalizuje się w produkcji elementów grzejnych. W swojej ofercie posiada różne rodzaje grzałek elektrycznych, takie jak:

  • grzałki ceramiczne okrągłe, płaskie i wewnętrzne,

  • grzałki mikanitowe płaskie i okrągłe,

  • grzałki rurkowe proste i profilowane,

  • zespoły grzałek rurkowych.

Do wyboru są także grzałki patronowe. Dzięki szerokiemu asortymentowi każdy klient może znaleźć produkt odpowiadający jego potrzebom.

Grzałki patronowe to specyficzny elementy, które cechują się zdolnością emisji dużej ilości ciepła na niedużej powierzchni. Z tego powodu znalazły zastosowanie przy ogrzewaniu ciał stałych, głównie metali, ale również cieczy i niektórych gazów. Wkład patronowy, inaczej nazywany grzałką, ma niewielkie wymiary, jednak jego specyficzna budowa i konstrukcja umożliwiają łatwe przewodzenie powstałego ciepła oraz szybkie nagrzewanie.

Cechy i zastosowania grzałek patronowych

Grzałka patronowa składa się z elementu grzejnego oraz rury osłonowej, zwanej inaczej płaszczem grzałki. Element grzejny to spirala wykonana z drutu oporowego i ceramiki ogniotrwałej, uzupełniona tlenkiem magnezu pełniącym rolę izolatora. Rura osłonowa powstaje z metalu - najczęściej żaroodpornej stali nierdzewnej lub mosiądzu. Grzałki patronowe mają zasilanie jednostronne, co upraszcza instalację w urządzeniu. Ich średnice wynoszą od 6 mm do 25 mm, a obciążenie powierzchniowe może sięgać nawet do 25 W/cm².

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów, grzałki patronowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, działania chemiczne, wysoka temperatura i ciśnienie. Ponadto są niezwykle odporne na korozję. Znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza tam, gdzie wymagana temperatura pracy wynosi od 400 do 750°C. Sprawdzają się w ciężkich warunkach, takich jak występowanie wibracji, wstrząsów czy częstych przeciążeń. Mogą być narażane na wilgoć oraz ogrzewać różnego rodzaju oleje.

Jak wskazuje pracownik firmy Elektroślus:

Grzałki patronowe są wykorzystywane m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych do ogrzewania form gorącokanałowych, ustników i dysz wtryskarek. Czy też w przemyśle motoryzacyjnym jako osuszacze i ogrzewacze w układach hamulcowych.

Te elementy są używane w przemyśle drzewnym, przemyśle obuwniczym czy budowie maszyn i urządzeń przemysłowych. Sprawdzają się również w technice laboratoryjnej, przemyśle odlewniczym oraz lotniczym.