Lufki to produkty cieszące się dużą popularnością szczególnie wśród osób, które palą. Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje tego produktu. Jednym z najczęściej wybieranych są lufki szklane, aczkolwiek spotyka się też lufki z innych materiałów. Dowiedz się, czym charakteryzuje się lufka szklana, z czego jeszcze się je produkuje, a także, o czym trzeba pamiętać, gdy palimy przez lufkę.

Czym charakteryzują się lufki szklane i jakie są ich zalety?

Lufki to produkty, które przeznaczone są głównie dla osób palących. Mogą być wyprodukowane z najróżniejszych materiałów. Największą popularnością cieszą się lufki szklane, ponieważ są one poręczne, tanie, a do tego nie zmieniają smaku palonego suszu. Każdy buch ze szklanej lufki smakuje czysto, dzięki czemu można cieszyć się smakiem palonego suszu. Niewątpliwą zaletą tego typu lufki jest to, że w trakcie palenia nie nagrzewa się mocno, czego można doświadczyć, np. sięgając po lufkę metalową. Poza tym w trakcie palenia widać dym zbierający się w jej wnętrzu, co dla wielu ludzi jest przyjemnym widokiem np. w czasie odpoczynku po całym dniu. Ich zaletą jest również to, że bez trudu znajdziemy je w rozmaitych sklepach, a do tego mają rozmaite kształty i wielkość. Wśród lufek szklanych, które znajdziemy w ofercie firmy Stan Pol z Puszczykowa w województwie wielkopolskim, wyróżnia się m.in.:

  • lufki bowl,
  • lufki zakręcone,
  • lufki z kulkami,
  • bubblery.

Kolejną ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Jedynym zabiegiem czyszczącym jest pozostawienie lufki na noc w alkoholu izopropylowym lub wyczyszczenie za pomocą acetonu kosmetycznego czy kostki do zmywarki. Kupując lufkę szklaną, musimy liczyć się z tym, że materiał ten jest dość kruchy. Nie oznacza to, że podczas palenia może pęknąć, a my się pokaleczymy, lecz w przypadku upadku może być już niezdatna do użycia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu lufki i jakie są zasady jej używania?

Wybierając konkretną lufkę, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest jej długość. Od tego parametru zależy temperatura wdychanego dymu. Dłuższe lufki bardziej schładzają dym, a szkodliwe dla zdrowia związki w większej ilości pozostają na ścianach sprzętu do palenia. Kolejną rzeczą jest wielkość cybucha. Chyba każdy, kto palił z lufki, spotkać się kiedyś z taką sytuacją, że konieczne było upychanie suszu na siłę. Takie działanie nie jest wskazane, ponieważ niewielki przepływ powietrza powoduje, że dym ulotni się do otoczenia. Jeśli chcemy zapalić większą ilość suszu, lepszym rozwiązaniem jest zakup lufki szklanej z dużym cybuchem.

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy palimy z lufki jest to, by regularnie ją czyścić. W tej kwestii chodzi nie tylko o higienę, lecz również o nasz wizerunek. Kiedy chcemy zapalić ze swoimi znajomymi, to nie wypada wyjąć zabrudzonej lufki. Poza tym nieczyszczony sprzęt może mieć nieprzyjemny zapach, którego nie da się zamaskować, a ten niestety będzie miał zły wpływ na smak suszu. Kolejną ważną zasadą jest to, aby nie opalać lufek. Zwykle na ściankach lufki znajdują się toksyczne związki i każde opalanie ich powoduje podobne odczucia, jak podczas palenia, jednakże w rzeczywistości tam znajdują się brud, smoła, spalony węgiel i popiół. W normalnych warunkach takich rzeczy się nie pali, dlatego opalanie lufki też nie jest dobrym wyjściem.