Choinki to obowiązkowa ozdoba każdej działki. Jako rośliny zimozielone stanowią całoroczną dekorację i dają efektowne wrażenie piętrowości. Są niewymagające, łatwe w aranżacji i znajdują szerokie zastosowanie w przydomowych ogródkach – to inwestycja, która naprawdę się opłaca. 

Co powinieneś wiedzieć o iglakach?

Drzewa iglaste nie zrzucają igieł co roku – wymiana igliwia zachodzi sukcesywnie. W okresie zimowym procesy życiowe zwalniają, co nie znaczy, że drzewko „zamiera”. Iglaki tracą w czasie mrozów i wiatrów dużo wody, co może prowadzić do ich uschnięcia. Aby zapobiec zjawisku tzw. suszy fizjologicznej, drzewka muszą być podlane sporą ilością wody jeszcze przed nadejściem mrozów. 

Jodła do przydomowego ogródka – jaką wybrać?

Istnieje wiele gatunków jodły, ale skupmy się na najpopularniejszych i ogólnodostępnych, które sprawdzą się w każdym ogrodzie:

  • Jodła kaukaska – drzewko o gęstych igłach, bardzo estetycznym pokroju i formie stożka (najwęższa u góry, najbardziej rozpostarta w dolnej części). Istotną zaletą tego gatunku jest niewielka skłonność do sypania, dzięki czemu jodła prezentuje się fenomenalnie o każdej porze roku. Jodła kaukaska może osiągnąć imponujące rozmiary, dlatego warto posadzić ją w centralnym punkcie ogrodu. Drzewka najlepiej kupować w sprawdzonych hodowlach, takich jak Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Limba.
  • Jodła koreańska – średnich rozmiarów drzewko o imponujących szyszkach, które jest szczególnie polecane do niewielkich ogrodów.
  • Jodła hiszpańska – jedno z mniejszych drzewek, które może osiągnąć maksymalnie 8 metrów wysokości. Choinka jest rozłożysta, ma ładne szyszki i subtelny profil.

Świerk – pewny wybór

Posiadacze domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych chętnie wybierają świerki do obsadzenia swojej posesji. Bardzo cenionym gatunkiem jest świerk srebrny o cudownie wybarwionych igłach i niskim osypie. Odmiana srebrna prezentuje się najlepiej w okresie zimowym na tle śniegu.
Równie ciekawym wyborem jest świerk conica rosnący na wysokość do 1,5 m. Drzewko rośnie bardzo regularnie, wpisując się w kształt stożka i nie wymagając przy tym cięcia. Jeszcze mniejszym gatunkiem świerku jest świerk kaukaski, który jest na ogół sadzony w doniczce.

Jeżeli nie sosna i świerk, to co? 

Alternatywą dla popularnych choinek są cisy pospolite oraz jałowce. Szczególnie okazale prezentuje się jałowiec, którego srebrne igły pięknie dekorują zimowy ogród. Drzewko jest małe i dość zwarte, przez co nie wymaga dużej ilości miejsca i może rosnąć nawet w najmniejszym ogrodzie.