Przegląd kominiarski, to jeden z obowiązków ciążących na właścicielach prywatnych domów jednorodzinnych, którego nie można pominąć. Wadliwy system kominowy, może zagrażać zdrowiu i życiu domowników. Należy zlecić go specjalistom, nie żałując na to środków z domowego budżetu. Jak często należy wykonywać przegląd kominiarski w domach jednorodzinnych?

Na czym polega przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski to obowiązek każdego właściciela domu jednorodzinnego, który wymaga znalezienia profesjonalnej firmy. Obejmuje kontrolę przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz sprawdzenie drożności komina wraz z jego przeczyszczeniem. Kominiarz dokładnie sprawdza poszczególne elementy, aby wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Zaniedbania wiążące się z brakiem przeprowadzonej kontroli lub jej nieprecyzyjnym przeprowadzeniem, niosą za sobą poważne konsekwencje – grozić mogą m.in. śmiertelnym zatruciem.

Przegląd kominiarski – częstotliwość przeprowadzania

Przegląd kominiarski to domowy obowiązek, którego nie warto odkładać na później. Jeśli dom jednorodzinny ogrzewany jest paliwem stałym, np. węglem lub drewnem, powinien być wykonywany cztery razy do roku. W przypadku paliw opałowych przegląd wykonywany jest minimum raz do roku, choć zaleca się dwie kontrole – przed i po sezonie grzewczym. Należy pamiętać, że przegląd powinien być przeprowadzany każdorazowo po stwierdzeniu możliwości jego nieprawidłowego działania, na co wskazywać mogą np. dym wydobywający się z pieca.  Należy go przeprowadzić także w wypadku wymiany pieca na nowy. Po odpowiednio przeprowadzonym przeglądzie właściciel może otrzymać pozytywną opinię dla gazowni, nadzoru budowlanego, czy sanepidu, w celu otrzymania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Czym grozi brak przeprowadzonego przeglądu kominowego?

Brak przeprowadzonego przeglądu kominowego może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, warto zadbać o jego terminowe przeprowadzanie. Profesjonalne usługi w zakresie kontroli przewodów kominowych świadczy Zakład Usług Kominiarskich Janusza Mitasa. Właścicielom domów jednorodzinnych, którzy nie posiadają ważnego przeglądu kominowego, w razie kontroli grozi mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo w wypadku pożaru wywołanego wadliwym systemem kominowym, ubezpieczalnia nie ma obowiązku wypłaty właścicielom odszkodowania, jeśli nie posiadają aktualnego zaświadczenia o odbytej wizycie kominiarza. Należy także pamiętać, że nie można przeprowadzać samodzielnie kontroli. Dokonuje go jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane i tytuł mistrza kominiarskiego.