Właściwe nawożenie roślin sprzyja ich rozwojowi, dzięki czemu te są nie tylko ładne, lecz także obficie kwitną, mało chorują i są rzadziej niszczone przez szkodniki i mróz. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych nawozów, co sprawia, że niekiedy nie wiemy, na który z nich się zdecydować. Zatem zobacz, jak i kiedy należy nawozić rośliny ogrodowe.

Nawożenie roślin w ogrodzie – kiedy to robić?

Rośliny, które spotykamy w ogrodach, wymagają nawożenia. Ważne jest, aby odpowiedni nawóz stosować wtedy, kiedy roślina potrzebuje właśnie tych konkretnych składników odżywczych, jakie są w nim zawarte. Wiosną, po rozmarznięciu gleby i rozpoczęciu okresu wegetacji, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w ogrodzie, jest rozłożenie kompostu, o ile nie stosowaliśmy go przed zimą. Wtedy też wskazane jest użycie mineralnych nawozów w sypkiej formie. Latem rośliny ogrodowe powinny być podlewane, a także nawożone. Wtedy stosuje się przede wszystkim nawozy płynne. Mogą być one zarówno organiczne, jak i mineralne. Istotne jest to, aby środki te wcześniej rozcieńczyć w wodzie. Dokładne proporcje zawsze zawarte są w informacjach dołączonych do opakowania. Zasilanie gleby ogrodowej trzeba wykonać nie później niż w połowie lipca, natomiast w drugiej połowie lata zaleca się stosować specjalne nawozy jesienne. Dlaczego to ma takie duże znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że wtedy rośliny zaczynają szykować się do okresu zimowego i nie powinniśmy pobudzać ich wzrostu. Późne nawożenie ogrodu może być niebezpieczne dla drzew i krzewów, ponieważ ich pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed nastaniem zimy, a to sprawi, że przemarzną.

Nawozy do roślin przydatne są także w ogrodzie jesienią. Wtedy to czeka na nas wapnowanie. Nawozy tego typu należy równomiernie rozsypywać po ogrodzie i mieszać z ziemią. Jesienią stosuje się nawozy organiczne, takie, jak np. obornik i kompost. Trzeba jednak uważać, by nie łączyć ich z wapnowaniem, bo może to spowodować występowanie rozmaitych reakcji chemicznych. Wtedy utworzą się związki chemiczne, których rośliny nie będą przyswajać. Zaleca się odczekać około dwóch tygodni między procesem wapnowania a nawożeniem organicznym. Jesienią nie warto używać wieloskładnikowych nawozów, ponieważ w zimie część składników zostanie wypłukana głęboko w ziemię.

Jakie są rodzaje nawozów mineralnych?

Mineralne nawozy dostarczają ogrodowym roślinom niezbędnych składników odżywczych, lecz nie mają wpływu na poprawę jakości ziemi. Dlatego stosując je, nie można rezygnować z nawożenia organicznego. W przydomowych ogrodach najlepiej korzystać z wieloskładnikowych nawozów, ponieważ mają one w sobie makro- i mikroelementy. Znajdziemy je w asortymencie oferowanym przez Sklep Ogrodniczo-Przemysłowy Marcin Gomulak który znajduje się w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Do najbardziej znanych rodzajów należą między innymi nawozy uniwersalne, które dostępne są w postaci płynnej i w formie granulatu. Kolejny typ to nawozy specjalistyczne, których skład przeznaczony jest dla potrzeb konkretnych roślin. Na rynku możemy spotkać także nawozy wolno działające oraz dolistne.

W sklepie ogrodniczo-przemysłowym, którego właścicielem jest Marcina Gomulaka, oferowane są artykuły ogrodnicze i narzędzia dla nabywców prywatnych. W sprzedaży znajduje się szeroki wybór produktów od renomowanych producentów, wśród których można znaleźć nawozy do różnych rodzajów roślin - kwitnących, balkonowych, iglastych oraz zielonych. Dzięki temu zapewniony jest bujny wzrost i piękne kolory roślin a także ich odporność na choroby. Poza tym w ofercie sklepu znajdują się różne rodzaje doniczek, roślin, cebule kwiatowe, nasiona roślin oraz narzędzia ogrodnicze takie jak szpadle, grabie czy sekatory. Wszystko to po to, aby sprzyjać rozwojowi i pielęgnacji zieleni wokół nas.