Domofon to urządzenie, które skutecznie zastąpiło we wszelkiego rodzaju budynkach tradycyjne dzwonki i na bardzo długi czas stało się ich standardowym wyposażeniem. Jest to rozwiązanie mające wpływ na nasze bezpieczeństwo, a na rynku istnieje bardzo szeroki wybór tych urządzeń, dlatego też warto zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami na temat domofonów.

Budowa instalacji domofonowej

Domofony składają się z kilku niezbędnych do prawidłowego działania elementów, takich jak:

Unifon - Jest to urządzenie standardowo przypominające telefon stacjonarny, które umożliwia nam kontakt głosowy z osobą dzwoniącą do drzwi, a jego drugim zadaniem jest otwarcie furtki bądź drzwi wejściowych poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku zwalniającego zamek elektromagnetyczny. W tym miejscu warto także dodać, że unifon możemy kupić w formie słuchawkowej bądź głośnomówiącej.

·         Bramofon - Ten element domofonu montowany jest najczęściej po zewnętrznej stronie budynków (takich jak na przykład bloki mieszkalne) i składa się z głośnika, mikrofonu oraz przycisków umożliwiających nam skontaktowanie się z wybranym przez nas mieszkaniem.

·         Elektro-zaczep - To element umieszczany w drzwiach wejściowych, który otwiera je po naciśnięciu przycisku na domofonie lub wpisaniu specjalnego kodu.

·         Zasilacz - Jest to urządzenie odpowiedzialne za prawidłowe działanie całego systemu, a jego zadaniem jest połączenie wszystkich elementów domofonu w postaci napięcia elektrycznego 12V.

·         Układ elektroniczny - To coś w rodzaju kasetki, w której znajdują się takie elementy jak wzmacniacz czy generator akustyczny.

·         Przewody telekomunikacyjne - Posiadające odpowiedni przekrój oraz izolację przewody, których zadaniem jest połączenie całego zestawu domofonowego od wejścia aż do naszego mieszkania.

Systemy domofonów

Decydując się na zainstalowanie domofonu, musimy wybrać pomiędzy kilkoma dostępnymi na rynku systemami, do których należą:

·         System analogowy - Składający się najczęściej z jednego bramofonu i unifonu system, który łączony jest przy pomocy dużej ilości kabli, dlatego też idealnie sprawdzi się tylko w domach jednorodzinnych lub budynkach mających jedno lub maksymalnie dwa mieszkania czy biura, ponieważ im więcej będzie miał on urządzeń, tym gorsza stanie się jakość połączenia.

·         System cyfrowy - Najczęściej spotykany system domofonowy przeznaczony głównie dla wielokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się mnóstwo oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych. System ten składa się z unifonów oraz bramofonu posiadającego klawiaturę numeryczną umożliwiającą nam otwarcie drzwi przy pomocy kodu lub wpisanie numeru mieszkania, do którego mamy się udać.

·         System analogowo-cyfrowy - Jest to połączenie analogowej wersji unifonu z bramofonem cyfrowym.

·         System radiowy - Jest to system domofonów sterowany przy pomocy fal radiowych, który umożliwia nam otwarcie drzwi lub bram, będąc od nich w znacznej odległości przy pomocy specjalnego pilota. Jest to system, który możemy spotkać bardzo często na strzeżonych parkingach samochodowych lub w bramach garażowych.

·         System wideofonowy - Jest to system, który poza standardowym wyposażeniem domofonu posiada także kamerę umożliwiającą nam zobaczenie osoby, która dzwoni do naszych drzwi.

Co należy wiedzieć przed instalacją domofonu?

Pierwszą sprawą, jaką musimy się zająć przy podjęciu decyzji o instalacji domofonu, jest oczywiście rodzaj systemu, z którego chcemy skorzystać, jednakże równie ważny jest wybór osoby, która nam ten system zainstaluje i tutaj warto udać się do firmy Elektro - Skal, która zatrudnia doświadczonych pracowników zajmujących się instalowaniem domofonów oraz innymi usługami związanymi z instalacją elektryczną, dzięki czemu możemy mieć pewność, że zlecone zadania zostaną wykonane z największą starannością oraz z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.