Budowa domu wiąże się z podejmowaniem ważnych decyzji. Trzeba wybrać m.in. projekt, wygląd elewacji czy rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Do ważnych spraw należy także wybór sposobu ogrzewania domu. Obecnie dostępnych jest wiele opcji, w tym ogrzewanie elektryczne, olejowe czy ogrzewanie pelletem. Jednak dziś skupimy się na ogrzewaniu gazowym. Opowiemy o jego zaletach oraz wadach. Zapraszamy do lektury!

Gaz płynny czy ziemny?

Udało Wam się podjąć decyzję i postanowiliście, że Wasz dom będzie ogrzewany gazowo. Zapewne myślicie, że to już koniec problemów, ale niestety jesteście w błędzie. Podejmowanie decyzji się jeszcze nie kończy. Wybierając instalację kotła gazowego, musicie postanowić, czy będziecie wykorzystywać gaz płynny czy gaz ziemny. Jaka jest więc między nimi różnica?

Ogrzewanie gazem ziemnym wymaga przede wszystkim podłączenia domu do sieci gazowej. Niestety ze względów technicznych nie zawsze istnieje taka możliwość. Wiele działek budowlanych pozbawionych jest opcji podłączenia do sieci. Jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji, pozostaje Wam wybór gazu płynnego lub rezygnacja z ogrzewania gazowego.
Ogrzewanie gazem płynnym wymaga jednak zakupu specjalnego zewnętrznego zbiornika, w którym przechowywany będzie gaz. Jeśli chcecie zaoszczędzić, możecie zdecydować się na używany zbiornik lub go wydzierżawić. Zapas gazu w zbiorniku wystarczy uzupełniać raz w roku.

Koszt ogrzewania gazem

Ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych. Już sam  montaż instalacji gazowej to niemałe koszty. Ogrzewaniem gazem będzie kosztowało nas drożej niż używanie kotła na paliwa stałe lub pomp ciepła, jednak jest tańsze od ogrzewania opałowego i olejowego.

Warto jednak pamiętać, że wykorzystywanie gazu jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Podczas spalania gazu nie powstają żadne substancje zanieczyszczające środowisko. Dodatkowo w trakcie spalania nie tworzy się popiół, ani pył węglowy. Ekologiczne zalety ogrzewania gazowego zdecydowanie są warte delikatnie wyższych kosztów.

Zasady przechowywania gazu płynnego

Jeśli zdecydowaliście się na ogrzewanie gazem płynnym, powinniście zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jego przechowywania. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, gaz płynny wymaga odpowiedniego zbiornika. Jak informują specjaliści z firmy Heatsan, gdy decydujecie się na propan-butan – zbiornik ten powinien znajdować się pod ziemią, a gdy kupujecie propan – nad ziemią.

Posiadając zbiornik nadziemny, musicie przestrzegać także kilku zasad:

  • zbiornik powinien znajdować się 1,5 m od granicy działki,
  • zbiornik powinien być oddalony od domu lub innych budynków o 3 m,
  • zbiornik powinien być oddalony od studzienek i kanalizacji o minimum 5 m.

Decydując się natomiast na zbiornik pod ziemią, pamiętajcie, by:

  • znajdował się on 1,5 m od budynków mieszkalnych lub innych,
  • znajdował się 0,5 m od sąsiednich działek,
  • znajdował się 5 m od studzienek i kanalizacji.