Działające na polskim rynku firmy zajmujące się stolarką okienną proponują szeroką ofertę modeli. Różnią się od siebie jakością, trwałością oraz gatunkiem materiału. Z drewna, plastiku lub aluminium, z kilkoma szybami, otwierane na wieloraki sposób, izolacyjne, a także łatwe do zamontowania – którą opcję wybrać? Oto szczegółowe omówienie wszystkich rodzajów okien.

Jak wybrać okna do domu?

Przy wyborze okien należy się kierować przede wszystkim ich jakością oraz wymiarami. Producenci okien oferują produkty wytwarzane z różnych rodzajów materiałów. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz okna drewniane, plastikowe lub aluminiowe. Ważne, aby starczyły na lata. W związku z tym lepiej wydać więcej, by mieć gwarancję, że będą wytrzymałe. Do tradycyjnych okien zaliczają się otwieralne, które składają się z jednego do trzech skrzydeł. Regulację okien i ruch skrzydeł zapewniają okucia z klamką i zawiasami. Standardowe modele mogą być rozwieralne, uchylne bądź stanowić ich połączenie. Za dodatkową opłatą można zakupić modele zabezpieczające przed włamaniem, hałasem lub utrzymujące ciepło.

Podział ze względu na tworzywo

Dostępne w sklepach modele różnią się nie tylko cenami, ale też wymiarami, stopniem izolacyjności, trwałością, wytrzymałością oraz metodą konserwacji i czyszczenia. Przede wszystkim jednak głównym czynnikiem różnicującym jest materiał, z którego zostały wykonane. Ze względu na tworzywo wyróżnia się:

  1. Okna plastikowe. Tzw. okna PCV produkuje się z polichlorku winylu. Cechują się profilami, które w środku są przedzielone specjalnymi komorami. Im więcej ścianek, tym lepsza ochrona przed ulatnianiem się ciepła. Zwykle jest ich 5-8. Stanowią konstrukcje stalowe ocynkowane bądź ze szkła, dzięki czemu są stabilne. Profile o największej odporności należą do klasy A. Ich główną zaletą jest energooszczędność.

  2. Okna aluminiowe. Poddawane metalicznej obróbce (anodowane) bądź pokrywane lakierem (metodą proszkową) mogą mieć matową lub błyszczącą powierzchnię. Spotyka się również wśród tego rodzaju rozmaite imitacje drewna. Ponieważ aluminium cechuje się sztywnością i trwałością, w projektach możliwe jest zastosowanie szkła. Chociaż nie wymagają szczególnej pielęgnacji, nie są zbytnio odporne na czynniki zewnętrzne. Stosowane kiedyś w biurach i galeriach handlowych, obecnie coraz częściej montowane są w prywatnych budynkach.

  3. Okna drewniane. Klejone warstwowo drewno odpowiada za elastyczność i estetykę modeli. Przy tym zmiany temperatury nie powodują ich odkształcania się czy zawilgocenia. Zabezpieczone tzw. lakierobejcami lub emulsjami są chronione przed czynnikami zewnętrznymi, a ich kolor nie blaknie. Wymagają jednak regularnego (co kilka lat) czyszczenia i odświeżania.

Klasyfikacja ze względu na umiejscowienie, budowę i liczbę szyb

Ponieważ wybrane modele instaluje się w różnych miejscach, dzieli się je na okna: dachowe (połaciowe) – ich montaż przeprowadza się na poddaszach, elewacyjne (fasadowe) – podstawowe, służące za oświetlenie wnętrza budynku, oraz tarasowe (balkonowe) w formie oszklonych drzwi. Ze względu na konstrukcję, wyróżnia się za to formy jednoramowe, krosnowe, ościeżnicowe i skrzynkowe. Do najpopularniejszych zaliczają się jednoramowe. Składają się z jednej tylko ościeżnicy (ramy) i skrzydła, które umożliwia otwarcie do wewnątrz. Krosnowe zawierają okienne ramy, które obejmują tylko jedną część. Nazywane są inaczej nieotwieralnymi. Ościeżnicowe skonstruowane są z dwóch skrzydeł – otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz. Z kolei skrzynkowe zbudowane są z ramy i krosna. Na nich instalowane są otwierane do środka skrzydła. Stolarkę okienną klasyfikuje się także ze względu na liczbę zamontowanych szyb. Modele mogą być dwuszybowe lub trzyszybowe. W pierwszym przypadku dwie szklane tafle oddziela przestrzeń składająca się z gazu. Natomiast trzyszybowe ze względu na większą ilość tafli mają lepsze właściwości termiczne.

Poza tym konstrukcje okienne dzieli się jeszcze ze względu na technikę otwierania. Mogą być rozwierane, uchylno-rozwierane, odchylne, przesuwne, obrotowe, uchylno-obrotowe lub wyłazowe. Tańszą opcją są nieotwieralne okna, które stosuje się często w komplecie z przesuwnymi na balkonach czy tarasach. Ponadto mogą przybierać różne kształty, od tradycyjnego kwadratu i prostokąta, do łuku, trójkąta czy trapezu. Wszystko zależy jednak od warunków i wymiarów pomieszczenia. Warto także pomyśleć o uszczelkach do okien. Ostatnim rodzajem są eko okna. Cechują się odpowiednim poziomem termoizolacji i zabezpieczają wnętrze mieszkania przed stratą ciepła. W połączeniu z praktycznym umiejscowieniem i zewnętrznymi roletami okażą się ekologicznym rozwiązaniem. Wentylacja, izolacja oraz metoda otwierania i uchylania to podstawowe czynniki, którymi trzeba się kierować przy wyborze.