Łazienki, przebieralnie, pomieszczenia z natryskami – to miejsca, w których zachowanie higieny na wysokim poziomie powinno być łatwe do osiągnięcia. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeń publiczną. Stąd też w projektach uwzględnia się wykorzystanie trwałych i prostych do dezynfekcji materiałów do zabudowy. Najczęściej w tym celu stosuje się płyty wykonane z laminatu HPL. Czym charakteryzuje się to tworzywo?

Produkcja laminatu HPL

Tym mianem określa się materiał składający się ze sprasowanych ze sobą pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze warstw papieru. Po tym etapie zewnętrzne strony płyt okleja się dekoracyjną okleiną, którą impregnuje się żywicą oraz pokrywa powłoką ochronną. Dzięki temu całość zyskuje odporność na wpływ wilgoci, a tym samym idealnie nadaje się do zastosowania jako zabudowa różnego typu sanitariatów, na przykład kabin natryskowych i WC, blatów pod umywalki, ścianek działowych czy też szafek basenowych. Między innymi w ofercie firmy Sanipol dostępne są także konstrukcje z utwardzanych płyty HPL-PR, które wyróżniają się nieco większą grubością, aniżeli zwykłe odmiany. Tego typu komponenty można dowolnie personalizować, nie tylko pod względem koloru, ale również nanoszenia nadruków i grafik. To sprawia, że bez problemu dopasujemy je do każdego wystroju łazienek czy szatni.

Wytrzymałość na lata

Pomieszczenia z sanitariatami w przestrzeni publicznej są intensywnie eksploatowane, dlatego elementy służące do budowy kabin toaletowych czy blatów pod umywalki muszą być przede wszystkim trwałe. Tę cechę z pewnością można przypisać laminatom HPL, które nie ulegają łatwemu uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury, uderzenia, wilgoci, uniwersalnych detergentów i innych czynników zewnętrznych. Ponadto na długo zachowują swój oryginalny kolor – nie blakną, a to przekłada się na ogólny wystrój oraz estetykę wnętrza. Do codziennego czyszczenia wystarczy miękka ścierka wraz z wodą, a nietrudno jest usunąć również większe zabrudzenia za pomocą popularnej chemii do sprzątania. To właśnie dzięki tym cechom, a także atrakcyjnej cenie zawdzięczają swoją popularność wśród materiałów wykorzystywanych przy projektowaniu toalet bądź szatni.

Łatwość tworzenia zabudowy

Należy również wskazać na szerokie możliwości pod kątem wykonywania poszczególnych elementów wyposażenia z płyt HPL. Mogą one bowiem posłużyć nie tylko jako ścianki czy blaty, ale także półki, okładziny ścienne, obudowy grzejników i drzwi. Materiał bez problemu poddaje się obróbce, dlatego łatwo dostosować styl oraz kształt zabudowy do wielkości konkretnej przestrzeni. Dzięki temu mamy wybór na przykład wybór pomiędzy różnymi wariantami konstrukcji kabin WC czy też szafek basenowych. Wpływ na to ma również możliwość montażu różnych typów okuć, co pozwala uzyskać na przykład drzwi wahadłowe lub przesuwne. Także same ścianki działkowe mogą przyjmować niestandardowe formy, co będzie przydatne, chociażby przy wyposażeniu łazienki w przedszkolu. Przy wykorzystaniu płyt z laminatu HPL stworzymy nie tylko harmonijne, ale przede wszystkim funkcjonalne pomieszczenia.