Meble to bardzo ważny element wyposażenia każdego wnętrza, jednakże nie wszystkie są takie same. Jeżeli zależy nam na tym, aby w salonie, sypialni lub innym pokoju podkreślić elegancki styl, warto postawić na meble tapicerowane. Oczywiście poza swoim ciekawym wyglądem są one bardzo wygodne. Meble tapicerowane wykonuje się z najróżniejszych materiałów. Zobacz, czym takie meble są i z czego się je produkuje.

Czym właściwie są meble tapicerowane i z jakich materiałów się je robi?

Wśród najpopularniejszych mebli tapicerowanych znajdziemy między innymi sofy, kanapy, narożniki, krzesła, pufy oraz fotele. Jednak czym one różnią się od tradycyjnych mebli? Otóż w procesie produkcji są one poddawane tapicerowaniu. Tapicerowanie mebli polega na obijaniu ich specjalnymi materiałami. Tapicerzy w swojej pracy używają rozmaitych materiałów, które różnią się od siebie kolorami, fakturami i właściwościami. Dzięki temu możemy dobrać idealne rozwiązanie do naszego wnętrza. Trzeba podkreślić, że każda tkanina nadaje innego charakteru meblom. Jedne sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, a inne w industrialnych. Do najczęściej stosowanych obić tapicerskich, które wykorzystywane są np. przez Tapicera Tapmar z miejscowości Reda, w województwie pomorskim, należą:

  • welur,

  • żakard,

  • skóra.

Welur to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do tworzenia mebli tapicerowanych. Tkanina ta nadaje meblom luksusowego charakteru, a jednocześnie jest komfortowa w codziennym użytkowaniu. Welur wyróżnia się aksamitną strukturą i dużą wytrzymałością. Decydując się na meble tapicerowane tym materiałem, musimy pamiętać jednak o tym, że niekiedy trudno go utrzymać w czystości i wymaga on specjalnych pielęgnacji.

Nico inną tkaniną jest żakard, który nie cechuje się taką aksamitnością, jak welur. Jednakże materiał ten ceniony jest za bogate wzornictwo. W przeciwieństwie do weluru żakard nie sprawia problemów z jego czyszczeniem. Warto też zaznaczyć, że materiał ten jest odporny na ścieranie. Tkaniną, która nadaje największego luksusu meblom i wnętrzom, w których się znajduje, jest skóra. Można ją z powodzeniem wybierać do wnętrz w rozmaitych stylach, ponieważ zawsze wygląda świetnie. Czyszczenie skóry nie jest trudne, aczkolwiek trzeba to wykonywać regularnie. Jeśli zapomnimy o czyszczeniu mebli tapicerowanych ze skóry, wówczas materiał może stracić swoje walory. Na rynku znajdziemy produkty ze skóry naturalnej oraz tańszych zamienników, czyli ekoskóry.

Meble tapicerowane – jaka jest ich konstrukcja?

Tapicerowane meble takie jak kanapa, sofa i narożnik wykonywane są zwykle z drewnianych elementów. Rusztowaniem całej konstrukcji jest rama, na której w późniejszym czasie ląduje siedzisko oraz oparcie. Siedziska wykonuje się z rozmaitych materiałów, które zapewnią odpowiedni komfort podczas siedzenia. Ostatnim elementem, z którego składają się wspomniane meble, jest obicie tapicerskie. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać np. pikowane lub gładkie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to pierwsze sprawdzi się np. we wnętrzach zaaranżowanych w stylu glamour. Podczas zakupu mebli tapicerowanych dobrze też zwrócić uwagę na szczegóły. Takimi detalami mogą być poduszki, nóżki oraz podłokietniki.

Tapicer Tapmar to firma prowadzona przez Marcina Kwidzińskiego, oferująca profesjonalne usługi tapicerskie, w ramach których zajmuje się w szczególności tapicerowaniem mebli pokojowych. Pracownia przeprowadza wymiany pokryć, zużytych gąbek, sprężyn oraz nóżek. Stawia na najwyższej jakości materiały, co pozwala nam zapewnić solidność i trwałość wykonywanych prac. W ofercie Tapmar znajduje się również tapicerowanie elementów łodzi i jachtów oraz produkcja ekskluzywnych mebli skórzanych na indywidualne zamówienie.