Ogród jest ważnym uzupełnieniem każdego domu, podkreśla jego charakter i styl. To miejsce, które powinno być rozważnie zaprojektowane i dobrze, jeśli uwzględnia najważniejsze potrzeby użytkowników. Warto skorzystać z pomocy firmy projektującej ogrody, aby przygotować spójną i dobrą jakościowo koncepcję. Jednak, co powinien zawierać sam projekt ogrodu? Jak wygląda jego przygotowanie?

To jak wygląda ogród, zależy w dużej mierze od naszych preferencji, ukształtowania terenu i inwencji twórczej projektanta. Najlepiej skorzystać z pomocy firm jak Szpadelek, gdzie otrzymamy najważniejsze wskazówki, co można wykorzystać do zaprojektowania przestrzeni wokół naszego domu. Zanim rozpoczną się prace aranżacyjne, należy przygotować ogólną koncepcję i projekt tego, jak ma zostać zagospodarowana przestrzeń. Jak wygląda taki projekt?

Dokładna analiza i konsultacja z klientem

Przygotowanie projektu ogrodu wymaga uwagi i rozważenia wielu możliwości. Nie są to ustalenia, które łatwo później zmienić. Dlatego w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładną inwentaryzację terenu. Jest ona podstawą do przygotowania projektu koncepcyjnego, a następnie wykonawczego. Konieczne jest sprawdzenie, jakie warunki panują wokół domu osoby zainteresowanej stworzeniem nowego ogrodu: jaka jest tam gleba, jaka roślinność już jest na miejscu, czy jest to teren o dużym nasłonecznieniu, czy zacieniony itp. Projekt koncepcyjny opiera się na rzutach terenu, które przedstawiają zagospodarowanie przestrzeni i elementy dodane przez projektanta po szczegółowych konsultacjach z klientem. Ciekawym dodatkiem jest wizualizacja, która ułatwia wyobrażenie sobie ostatecznej wersji projektu. To idealny moment na wprowadzanie poprawek związanych z wymiarami, przesunięciem niektórych elementów czy dodaniem nowych. Gdy ustalona zostanie ostateczna wersja, następuje przygotowanie projektu wykonawczego. To bardziej szczegółowa informacja na temat rozkładu i dokładnej listy roślinności zaplanowanej do wykorzystania na danym terenie, prac ziemnych oraz instalacji nawadniania, oświetlenia i ewentualnie ogrodzenia.

O czym nie można zapomnieć projektując ogród?

Najważniejsze są oczywiście rośliny, jakie chcemy użyć do ozdobienia ogrodu. Muszą one być dostosowane do panujących na terenie warunków. Projekt zawiera dokładną ich listę z nazwami i ilością sztuk potrzebnych na danym obszarze oraz rzutami lub rysunkami ilustrującymi jej dokładne położenie. Koniecznie należy opracować przebieg rur i pozostałych elementów systemu nawadniającego, który niezbędny jest do późniejszego podlewania roślin. Projekt musi uwzględniać ułożenie tego systemu oraz oświetlenia z punktu widzenia istniejących lub zaplanowanych do budowania ścieżek i dróg, małej architektury ogrodowej i ewentualnych innych instalacji biegnących w ziemi wokół domu. Jeśli planujemy budowę grilla, przestrzeni do przyjmowania gości oraz placu zabaw dla dzieci, również one powinny zostać uwzględnione w projekcie ogrodu. Pomoże to oszacować koszt przygotowania terenu i wskazać materiały, jakie będą do tego potrzebne.