Stare meble są cenione nie tylko przez pasjonatów antyków. Po właściwej renowacji mogą wyglądać ekskluzywnie i służyć dziesiątki, a nawet setki lat. W wielu przypadkach mają one również ogromną wartość sentymentalną. Niestety, ze względu na to, że są wykonywane z litego drewna – bardzo często dochodzi do inwazji pasożytniczych. W jaki sposób możesz pozbyć się nieestetycznych dziurek?


Jak odnowić meble po inwazji pasożytów?

Proces zaczynamy od wyeliminowania niechcianych lokatorów. Pierwszym etapem renowacji mebli musi być wytępienie robactwa przy pomocy specjalistycznych substancji chemicznych, nawet wtedy, kiedy podejrzewamy, że nie ma w nich już żywych insektów. Jeden osobnik może składać setki jaj, dlatego pozostawienie przy życiu choćby kilku może spowodować nawrót. Istnieją dwa sposoby aplikacji środków, w zależności od ich rodzaju. Pierwszym jest po prostu kilkukrotne przesmarowanie powierzchni pędzlem nasączonym substancją insektobójczą, natomiast drugi polega na wtłoczeniu trucizny w kanaliki przy użyciu iniekcji. Mimo zabicia wszystkich pasożytów mebel nadal wygląda źle, gdyż na jego powierzchni można zauważyć charakterystyczne dziurki i wyżłobienia.  Żeby się ich pozbyć, konieczne będzie użycie specjalistycznych wosków. Na polskim rynku znajdziemy wiele różnych odcieni, dzięki czemu po zastosowaniu, dziury w ogóle nie będą widoczne.


Po wykonaniu tych czynności drewno wystarczy lekko zeszlifować, a następnie zaimpregnować i zabezpieczyć przed wilgocią oraz szkodliwymi czynnikami środowiska. Oprócz klasycznego lakierowania mebli popularne jest również ich olejowanie. Daje to bardziej naturalny efekt.


Nie ryzykuj – wybierz specjalistę!

Jeśli nie posiadasz doświadczenia w samodzielnej renowacji mebli, lepiej nie ryzykować ich zniszczenia. Stare drewno jest bardzo suche i słabe, dlatego może łatwo ulegać pękaniu. Całkowite przerwanie ciągłości materiału może być trudne do naprawienia, a niekiedy nawet niemożliwe. Mariusz Ziółkowski od lat zajmuje się profesjonalnym odnawianiem drewnianych antyków i na swoim koncie posiada wielu zadowolonych, stałych klientów. Firma mieści się w Starym Jasińcu, w województwie kujawsko-pomorskim.


Zalety odnawiania starych mebli:

  • ze względu na różnorodność produktów do renowacji, meble mogą zyskać nowy odcień lub połysk/mat.
  • możesz uratować sentymentalne drewniane przedmioty;
  • zyskujesz unikatowy design wnętrza;
  • cena renowacji jest o wiele niższa niż zakup antyków w dobrym stanie;
  • możesz uzyskać ekskluzywną i funkcjonalną ozdobę;


Ceny renowacji nie są wysokie i zależą głównie od wielkości odnawianego przedmiotu, a także jego ogólnego stanu – tym samym zakresu prac, które muszą zostać wykonane.