W naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektronicznych. Pralka, lodówka, telewizor, smartfon, zmywarka – to nasze domowe pomoce i rozrywki, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną codzienność. Niestety, sprzęt RTV i AGD częściej niż dotychczas ulega różnego rodzaju awariom. Gdy to nastąpi, zastanawiamy się, czy opłaca się naprawiać go poza gwarancją, czy po prostu lepiej kupić nowy. W poniższym artykule spróbujemy pomóc w odpowiedzi na te pytania . 

Naprawa sprzętu RTV i AGD – czy warto?

Zapewne wielu użytkowników sprzętów RTV i AGD zauważyło, że żywotność zakupionych urządzeń w ostatnich latach uległa skróceniu. Kiedyś sprzęty potrafiły służyć 20, a nawet 30 lat, obecnie ten czas stopniał do ok. 5.

Ponadto uszkodzony sprzęt często nie nadaje się do naprawy z powodu zintegrowanych części albo serwisowanie jest po prostu nieopłacalne ze względu na wygórowaną cenę. Stąd pytanie, jak sprawdzić, czy dane urządzenie warto naprawić?

Pierwszym krokiem, jaki wypada wykonać, jest zweryfikowanie usterki. Często na wyświetlaczach nowoczesnych sprzętów pojawia się informacja o zaistniałej awarii. Wówczas możemy sprawić w internecie informacje na ten temat. Pozwoli to określić rodzaj usterki i ewentualne możliwości naprawy.

Jeśli nie mamy pewności, powinniśmy zlokalizować serwis RTV i AGD. Ważne, żeby wcześniej sprawdzić, czy cieszy się on dobrą opinią (np. w Google Moja Firma). Fachowcy z doświadczeniem znacznie lepiej potrafią ocenić rodzaj awarii i obrać strategię bardziej przystępną dla klienta. A w tym przypadku to niezmiernie ważne.

Jakie są najczęstsze awarie sprzętów RTV i AGD?

Przeglądając strony internetowe serwisów RTV i AGD, można zauważyć, że istnieją grupy usterek, które występują znacznie częściej niż pozostałe. W zależności od rodzaju sprzętu wygląda to następująco:

Najczęstsze awarie lodówki

W tym przypadku najczęściej wadliwym elementem jest termostat lub sprężarka. Aby ocenić, czy naprawa lub wymiana części jest opłacalna, warto sprawdzić bieżące ceny lodówek o podobnych parametrach i na tej podstawie podjąć decyzję.

Najczęstsze awarie telewizora

Jeśli chodzi o nowe modele, najczęstszym problemem są uszkodzone piksele, awaria podświetlania lub samoczynne wyłączanie i włączanie się odbiornika.

Najczęstsze awarie pralki

W tym przypadku lista usterek jest wyjątkowo długa. Zaczyna się od poluzowania śrub i brudnych w smarze ubrań, przebiega przez niewykonywanie poleceń, aż po nieobracający się bęben. W przypadku najpoważniejszych usterek naprawa pralek najczęściej bywa nieopłacalna.

Najczęstsze awarie zmywarki

Jeśli chodzi o awarie zmywarek, najczęściej mówimy o problemach z grzałką, zablokowaniu zmywarki (przez resztki jedzenia lub granulki) oraz wyciekanie wody spowodowane uszkodzeniem uszczelki.

Najczęstsze awarie smartofna

Zdecydowanie w smartfonach najczęściej psuje się ekran. Niestety w wielu przypadkach naprawa przewyższa cenę samego telefonu. Dlatego zanim nastąpi usterka, warto zabezpieczyć wyświetlacz szkłem hartowanym lub etui ochronnym. Ponadto w smartfonach często psuje się gniazdo ładowania lub bateria.

Oczywiście, najlepiej zapobiegać wszelkim awariom, niż naprawiać. Dlatego, przed rozpoczęciem użytkowania nowego sprzętu należy dokładnie przeczytać instrukcję i kierować się zawartymi w niej zaleceniami. Ponieważ często przyczyną awarii jest niewłaściwe korzystanie ze sprzętu.

Sprzęt AGD i RTV od 2021 roku w krajach Unii Europejskiej

W najbliższym czasie możemy liczyć na zmiany. Komisja Europejska od 2021 roku zamierza wprowadzić pakiet przepisów związanych z produkcją sprzętu RTV i AGD. Od tego czasu producenci będą mieli obowiązek sprzedawać sprzęt elektroniczny, który będzie trwalszy oraz łatwiejszy w naprawie. 

Gdzie wyrzucać lub oddawać zużyty sprzęt elektroniczny?

Gdy nasz sprzęt dojedzie do momentu, w którym naprawa nie jest możliwa, pojawia się pytanie, co zrobić ze starym sprzętem RTV i AGD.

Po pierwsze. Warto pamiętać, że sklep, który przywozi nam nowe urządzenie, zobowiązany jest do zabrania starego. Ponadto warto przejrzeć Internet, ponieważ istnieją firmy, które chętnie przyjmują zużyty sprzęt elektroniczny.

Jeśli chcemy oddać niewielkie urządzenie, na pewno gdzieś w pobliżu znajdziemy specjalny pojemnik na elektrośmieci. Można zerknąć również na harmonogram wywozu śmieci spod naszego adresu, ponieważ w wyznaczone dni wywożone są większe niż zazwyczaj gabaryty.