Czy warto samodzielnie zarządzać nieruchomościami?

Materiał partnera
2019-11-21

Wystawianie ogłoszeń, poszukiwanie najemców, sporządzanie umów - to wszystko zadania osoby posiadającej lokal na wynajem, a na tym niestety lista się nie kończy. Sprawne rozporządzanie nieruchomością to twardy orzech do zgryzienia. Problemy piętrzą się, gdy mieszkań jest więcej, wówczas wymaga to dużego doświadczenia i umiejętności. Czy wobec tego warto pozostawić wszystko na swojej głowie, czy lepiej wynająć firmę zarządzającą nieruchomościami?

Zarządzanie wieloma nieruchomościami

Skuteczne rozporządzanie kilkoma lokalami rozmieszczonymi w różnych miejscach nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy znajdują się one daleko od miejsca zamieszkania właściciela. Generuje to wiele kosztów i strat czasu, ponadto wymaga bardzo dobrych zdolności organizacyjnych. Zarządzanie nieruchomościami obejmuje wystawianie ogłoszeń, organizowanie spotkań z potencjalnymi najemcami, sporządzanie umów, zapewnianie napraw i remontów, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i wiele, wiele innych. Dodając do tego wielokrotność związaną z ilością lokali, mnogość zadań może stać się przytłaczająca. Wówczas dobrze zorganizować sobie wykwalifikowanych pomocników.

Firma Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów oferuje wysokiej jakości usługi w Bydgoszczy i okolicach. Dzięki długoletniemu doświadczeniu ekspertów pozbędziemy się takich problemów jak luki w umowie czy bezradność w obliczu sytuacji spornej. Wynajem nieruchomości to zadanie narażające właściciela na duży stres, wobec czego nie ma sensu nakładać dodatkowych obciążeń. Korzystając z usług pośredników, minimalizujemy ryzyko, czas, energię i koszty.

Kiedy prowadzić wynajem lokali samodzielnie?

Oczywiście są osoby, które wolą mieć bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w ich nieruchomości i na pośredników patrzą raczej sceptycznie. Samodzielny wynajem lokalu może być zasadny, jeśli posiadamy nie więcej niż jedną nieruchomość, a sami mieszkamy niedaleko. Warto mieć również wsparcie rodziny i bliskich, którzy w sytuacji naszej niedyspozycji załatwią sprawy za nas. Jeśli podejdziemy do kwestii prawnych i organizacyjnych z należytą starannością, jest szansa, że cała działalność nie przysporzy nam większych problemów. Czy to oznacza, że zatrudnianie zarządcy nieruchomościami traci w tym momencie sens? Nie do końca. Wciąż istnieje ryzyko, że przez brak fachowej wiedzy i umiejętności zostaniemy narażeni na straty, związane na przykład z nieuczciwymi najemcami. Bez względu na ilość wynajmowanych lokali, należy na samym początku chłodno ocenić swoje kompetencje w tym zakresie i na tej podstawie podjąć decyzję.

Opracowanie artykułu:

Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów

Pomorska 66, 85-051 Bydgoszcz kujawsko-pomorskie
e-mail
www