Niegdyś najtańszym i najprostszym sposobem na odgrodzenie terenu działki był montaż siatki ogrodzeniowej. Niestety, takie rozwiązanie nie zawsze spełniało swoją funkcję, ponieważ bardzo łatwo można było ją uszkodzić, zwłaszcza gdy uległa korozji. Obecnie coraz częściej zastępuje się ją solidnymi przęsłami kartowymi, czyli ogrodzeniami panelowymi. Dlaczego nieustannie zyskują one na popularności i co je wyróżnia?

Konstrukcja ogrodzenia systemowego

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju płoty powstają z gotowych – prefabrykowanych – komponentów. W skład takiego rozwiązania wchodzą przęsła kratowe, słupki oraz zaciski umożliwiające połączenie ze sobą dwóch wcześniej wymienionych elementów. Wspomniane przęsła to nic innego jak konstrukcja wykonana ze sztywnych metalowych drutów, które przecinają się ze sobą pod kątem prostym. W wariantach 2D są one całkowicie proste, natomiast w 3D tworzy się dodatkowe przetłoczenia w celu wzmocnienia panelu. Wszystkie części produkuje się najczęściej ze stali nierdzewnej lub cynkowanej ogniowo, co sprawia, że są one odporne na korozję. Warto również wspomnieć, że ogrodzenia systemowe można pokryć dowolnym kolorem z palety RAL w procesie malowania proszkowego. Dzięki temu wyróżnia je nie tylko trwałość, ale także estetyczny wygląd.

Sposób montażu paneli przęsłowych

Łatwość stawiania tego rodzaju ogrodzenia to jego kolejna zaleta. Całość co prawda składa się z kilku etapów, jednak nie są one problematyczne. Pierwszy etap to przygotowywanie terenu, czyli wyrównanie podłoża i jego ewentualne zagęszczenie. Następnie można przejść do wyznaczenia punktów, w których znajdą się słupki. Najpierw rozplanowuje się położenie narożnych, a dopiero później tych, jakie znajdą się pomiędzy kolejnymi panelami. Po ustaleniu ich rozmieszczenia trzeba wykopać dołki o głębokości 25-35 cm w zależności od wysokości ogrodzenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na idealnie proste ustawienie słupków. Do stabilizacji natomiast zaleca się wykorzystać zaprawy cementowej bądź suchego betonu. Po związaniu materiału przychodzi czas na montaż paneli, które przymocowuje się do słupków za pomocą obejm pośrednich, startowych oraz narożnych.

Choć nie przy każdym ogrodzeniu systemowym występuje, to jednak warto rozważyć jej wykonanie. Mowa mianowicie o podmurówce betonowej pod przęsła. To element chroniący je przed bezpośrednim kontaktem z wilgotną glebą oraz roślinnością, co przedłuża ich trwałość. Jednocześnie też ten element konstrukcyjny zwiększa stabilność całego ogrodzenia. Z pewnością nad jej stworzeniem powinni pomyśleć właściciele zwierząt, którzy chcą zapobiec ich ucieczkom. Podmurówkę można zrobić samodzielnie lub zakupić jako komponenty prefabrykowane, a to zaoszczędzi nasz czas.

Wybór wysokości ogrodzenia

Decydując się na ogrodzenie panelowe, trzeba także przemyśleć, jak wysokie ma być. Warto sprawdzić, czy wytyczne nie znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Należy także pamiętać, że montaż płotu, którego wysokość przekracza 2,2 m, należy zgłosić z określoną dokumentacją do starostwa powiatowego. Niższe ogrodzenie nie wymaga wypełniania takich formalności. Na niewielkich działkach dobrze prezentują się ogrodzenia, których wysokość wynosi 1,5 m, z kolei na większych 1,7 m. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji właściciela posesji. Wyroby o różnych parametrach są dostępne między innymi w ofercie ich producenta, firmy Rapmet z Kłodzka. Należy jednak pamiętać, że płot nie może ograniczać sąsiadującym budynkom dostępu do światła słonecznego, jednak w przypadku stalowych ogrodzeń panelowych ze względu na ich budowę nie ma takiego ryzyka.

Konserwacja przęseł kratowych

Pod tym względem płoty z nich wykonane wypadają również niezwykle korzystnie. W przeciwieństwie na przykład do komponentów drewnianych nie wymagają tak skomplikowanych zabiegów impregnacyjnych. Zawdzięczają to przede wszystkim wspomnianej już powłoce antykorozyjnej, nanoszonej już w procesie produkcyjnym. Dzięki temu są odporne na promieniowanie UV, opady deszczu, śniegu. To przekłada się na to, że zachowuje ono swoje walory estetyczne nawet po wielu latach eksploatacji. Dodatkową ochronę stanowi także ich lakierowanie proszkowe. Należy jednak zadbać o bezpieczny transport komponentów, aby w trakcie nie uległy zadrapaniom. Niemniej jednak, przęsła kratowe cechuje także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Stąd też metalowe ogrodzenie systemowe to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają ogrodzenia trwałego, taniego w montażu. Jego użytkowanie eliminuje także dodatkowe koszty związane z przeprowadzaniem prac konserwacyjnych.