Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje okien – aluminiowe, drewniane i plastikowe. Te pierwsze nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością w ostatnim czasie. Aluminium ma bowiem wiele zalet, które wpływają zarówno na estetykę, jak i na wytrzymałość stolarki okiennej. Sprawdźmy zatem, czy faktycznie warto zainwestować w to rozwiązanie.

Dlaczego warto wybrać okna aluminiowe?

Okna z aluminium najczęściej stosowane są do nowoczesnych aranżacji – doskonale sprawdzają się w roli dużych przeszkleń. Wszystko ze względu na fakt, iż wyróżniają się wysoką stabilnością i wytrzymałością. Aluminium należy do metali, które nie rdzewieją. Na jego prezentację i funkcjonalność nie wpłyną przykładowo niekorzystne warunki atmosferyczne. Pomimo trwałości, materiał jest lekki i podatny na formowanie, dzięki czemu okna mogą mieć różne kształty. Kolejny plus stanowi tu cienka rama, za sprawą której efektowne przeszklenie wychodzi na pierwszy plan. Natomiast ogrom wersji kolorystycznych dostępnych na rynku umożliwia dopasowanie stolarki okiennej do własnych upodobań, a także do stylu architektonicznego budynku. 

Okna aluminiowe wyróżniają się nie tylko walorami estetycznymi, ale również szeregiem praktycznych zalet. Za sprawą sztywności profili możliwe będzie utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Solidnie wykonane produkty, które znajdziemy na przykład w ofercie firmy Rotombud ze Szczecina, zapewnią nam także bezpieczeństwo, gdyż potencjalni włamywacze będą mieć dość trudną przeszkodę do pokonania. Tym bardziej że w oknach aluminiowych łatwo można zainstalować dodatkowe części antywyważeniowe. Nie jest jednak wymagana specjalna pielęgnacja w celu utrzymania świetnych właściwości wytrzymałościowych okien na lata – wystarczy co pewien czas umyć je wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Możemy mieć pewność, że elementy nie ulegną zawilgoceniu.

Czy okna aluminiowe mają wady?

Niekiedy można spotkać się z przekonaniem, iż aluminiowe okna są zimne. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej kwestii. Co prawda aluminium, podobnie jak inne metale, będzie w dotyku chłodniejszy niż na przykład drewno. Nie oznacza to jednak, że charakteryzuje się on słabszą izolacyjnością. Nowoczesne okna aluminiowe wyróżniają się świetnymi parametrami termicznymi, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych i pasywnych. Klucz stanowi odpowiednie wypełnienie z materiałów izolacyjnych, które skutecznie zapobiegnie utracie ciepła. To oczywiście przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.