Surowe, przestronne i nowoczesne wnętrza w stylu loftowym to coś, co skradło serca ludzi w ostatnich latach. Początki stylu industrialnego sięgają jeszcze połowy XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodziła się możliwość, potrzeba i idea przekształcania przestrzeni przemysłowych na mieszkalne. W Polsce taka stylistyka zaczęła pojawiać się bliżej końca lat 90 i zawitała na dobre wśród ulubionych rozwiązań, jeśli chodzi o wykończenia i aranżacje wnętrz. Firma Mk Meble ma w swojej ofercie piękne meble w stylu loftowym, dzięki którym można stworzyć ciekawe kompozycje w tym klimacie zarówno w domu, jak i firmie.

Charakterystyka stylu industrialnego

Zaczynając od korzeni, warto wspomnieć, że chociaż styl loftowy narodził się z konieczności zagospodarowania przestrzeni, które opustoszały w wyniku recesji w USA, to dość szybko stał się on symbolem nowoczesności i luksusu. Kiedyś były to zwyczajne opuszczone fabryki lub magazyny, które z braku innych możliwości przekształcano na mieszkania lub pracownie artystyczne. Obecnie to stylistyka stosowana nawet w mniejszych mieszkaniach, nawiązująca często jedynie detalami do początków tej ery.

Jedną z podstawowych cech wnętrz industrialnych są otwarte przestrzenie. Często nie wprowadza się żadnego podziału w częściach dziennych lub stosuje ściany złożone z metalowej ramy i szkła, dzięki czemu nie zamyka się nadal żadnej części mieszkania całkowicie, jednak umożliwia utrzymanie umownego rozdziału między częścią dzienną a sypialną.

Opowiada nam jeden z fachowców zajmujących się sprzedażą mebli w firmie Mk Meble.

Przeszklenia zresztą są kolejnym elementem nieodłącznym całej stylistyki loftowej. Często wyraża się je przez wspomniane ścianki, czy też detale, ale również stosując duże okna, które otwierają wnętrze na świat i promienie słoneczne. Podobnie z częściami wyposażenia wykonanymi z metalu, które nawiązują do surowego wyposażenia fabryk.

Wykończenie wnętrza w stylu loftowym

Planując wygląd swojego mieszkania lub firmy w stylu loftowym, trzeba uwzględnić kilka prostych elementów i materiałów, które sprawią, że efekt będzie zadowalający nawet dla największych miłośników designu.

W samym wykończeniu warto wykorzystać proste rozwiązania, stonowane i chłodne kolory, dzięki czemu całość zyska surowego charakteru. Dobrym rozwiązaniem może być użycie betonu, czy to w elementach ozdobnych, czy na ścianach. Podobnie zadziała odkryta stara czerwona cegła lub lustra i przeszklenia.

Meble industrialne to charakteryzują się prostotą i połączeniem różnych materiałów. Doskonale sprawdzają się metalowe ramy w zestawieniu z surowym drewnem, szczególnie w przypadku stolików i różnego rodzaju konsoli i półek. W podobnym kierunku warto iść, jeśli chodzi o detale i dodatki, wyjątkowo popularne w ostatnich latach są metalowe fabryczne lampy, a także podstawy stołów wykonane z elementów odzyskanych ze starych magazynów i hal przemysłowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się minimalizm.