Okna to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów wykończających wnętrza obiektów mieszkalnych. Dzięki nim widzimy, co się dzieje na zewnątrz, a także oświetlają pomieszczenia naturalnym światłem słonecznym. Okna dostępne są w rozmaitych wymiarach i wykonuje się je z różnych materiałów. Oczywiście największą popularnością cieszą się plastikowe i drewniane, aczkolwiek warto przyjrzeć się bliżej tym z aluminium. Czym się one wyróżniają?

Jakie są najbardziej znane rodzaje okien?

Na rynku dominują trzy najpopularniejsze rodzaje okien, biorąc pod uwagę materiał, z jakich zostały one wyprodukowane. Do nich zaliczają się okna drewniane, plastikowe oraz aluminiowe. Plastikowe okna cieszą się ogromną popularnością, ponieważ w porównaniu do okien z innych materiałów, są one dość tanie. Poza tym gwarantują odpowiednie zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dużo droższym rozwiązaniem są okna drewniane, aczkolwiek ich wygląd rekompensuje wkład finansowy. Jeśli zdecydujemy się na montaż tego typu okien, musimy pamiętać, że wymagają one regularnych czynności konserwacyjnych.

Z kolei dla osób, które cenią sobie duże przeszklenia, najlepszym wyborem będą okna z aluminium. Znajdziemy je między innymi w ofercie firmy Prodal z Głogowa na Dolnym Śląsku. Charakteryzują się one sztywnością profili, dzięki czemu nawet wielkowymiarowa szyba może w nich zostać stabilnie zamocowana. Okna tego typu wyróżniają się dużą wytrzymałością, co sprawia, że w takich profilach możliwe jest również osadzenie ciężkich, antywłamaniowych szyb. Dość ciekawym rozwiązaniem są okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie wiele zalet okien z drewna i aluminium. Z wierzchu przypominają okna drewniane, jednak dzięki aluminiowej nakładce są znacznie trwalsze i nie muszą być aż tak bardzo pielęgnowane. Nakładki aluminiowe mają na celu osłonięcie zewnętrznej strony okna.

Stolarka aluminiowa – idealna do dużych przeszkleń

Jak zostało wcześniej wspomniane, okna aluminiowe wykazują najwyższą stabilność w porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku, a także są wytrzymałe i sztywne. To sprawia, że chętnie stosuje się je do wielkoformatowych przeszkleń. Stolarka z aluminium świetnie sprawdzi się jako okna tarasowe, balkonowe, a także narożne. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest głównie do obiektów nowoczesnych, gdzie aluminiowe okna wyróżniają się estetyką. Dużą zaletą takich okien jest to, że można z nich stworzyć przeszklenia o wysokości 3 metrów. Produkty te dostępne są w rozmaitych kształtach, a do najpopularniejszych należą kwadratowe, prostokątne, łukowe i okrągłe.

Okna aluminiowe a energooszczędność

Niewątpliwą zaletą okien aluminiowych jest to, że są bardzo ciepłe i cechują się dobrymi parametrami przenikania ciepła. Z tego względu są określane mianem okien energooszczędnych, a wpływ na to ma przede wszystkim ich wielokomorowa budowa. Poza tym przestrzenie między szybami są wypełniane argonem, a tafle rozdzielane są za pomocą ciepłych ramek dystansowych. Dość często stosowaną praktyką w produkcji okien z aluminium jest to, że środkowa komora profili wypełniania jest przekładkami izolacyjnymi, które znacznie polepszają właściwości cieplne okna.