W wielu domach stosujemy rolety. Wyróżnia się wewnętrzne oraz zewnętrze. Te drugie stanowią zabezpieczenie przed przegrzewaniem się pomieszczeń w letnie miesiące oraz utratę ciepła zimą. Dodatkowo zewnętrzne rolety powodują zmniejszenie poziomu hałasu, a do tego mogą stanowić skuteczne zabezpieczenie przed włamaniami. Czym jeszcze charakteryzują się te rolety oraz jakie ich rodzaje są dostępne na rynku?

Rolety zewnętrzne – charakterystyka ogólna

Dzięki funkcjonalności rolety zewnętrzne są traktowane jako integralna część nowoczesnych obiektów mieszkalnych. Stanowią one dobre zabezpieczenie przed działaniem promieni słonecznych, wiatru, deszczu, śniegi i innych zjawisk pogodowych. Do tego mogą być dodatkowym elementem izolacji termicznej obiektu, która latem zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu się pomieszczeń, a zimą przyczynia się do oszczędzania energii cieplnej, poprzez uniemożliwienie utraty ciepła z pomieszczenia.

Okienne rolety zewnętrze, które znajdziemy w asortymencie oferowanym przez firmę Piotom s.c. techniki osłonowe, charakteryzują się również dobrymi właściwościami izolacji akustycznej, dzięki czemu w pomieszczeniach poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz jest mniejszy. Do tego ten typ rolet może stanowić dobre zabezpieczenie np. przed włamaniami, aczkolwiek najlepszy w tym celu są specjalistyczne rolety antywłamaniowe, których konstrukcja jest odpowiednio wzmocniona i solidnie przymocowana do ścian.

Jakie rodzaje rolet zewnętrznych wyróżniamy?

Wyróżnia się kilka rodzajów zewnętrznych rolet. Pierwsze z nich to naokienne. Ich obudowa stworzona jest z PVC z pokrywą rewizyjną, która znajduje się z tyłu lub w dole skrzynki rolety. Montaż rolet naokiennych odbywa się poprzez nałożenie na okno skrzynki, a potem wraz z oknem mocuje się ją we wnęce. Takie rolety wykorzystuje się w nowym budownictwie, a także podczas prac modernizacyjnych. Jeżeli chcemy użyć tego typu rolety w naszym domu, warto zaznaczyć to już na etapie jego projektowania lub w trakcie wymiany stolarki okiennej. Innym rodzajem są rolety natynkowe. Złożone są z aluminiowej obudowy wraz z pokrywą rewizyjną, która umiejscowiona jest z przodu skrzynki rolety. Skrzynkę montuje się na murze lub we wnęce okiennej. Ten pierwszy sposób nie wymaga ingerencji w światło okna. Takie rolety zazwyczaj wykorzystuje się w nowym budownictwie lub podczas remontu istniejących obiektów. W przeciwieństwie do rolet naokiennych natynkowe mogą być montowane w każdym momencie.

Wśród rolet zewnętrznych wyróżnia się także podtynkowe. Ich aluminiowa obudowa i pokrywa rewizyjna znajdują się u dołu skrzynki rolety. Montuje się je przed oknem w przygotowanej wcześniej wnęce w nadprożu. Jeżeli chcemy mieć rolety podtynkowe, musimy zadeklarować to w momencie powstawania projektu domu. Wyróżnia się również rolety RKS. Ich obudowa wyprodukowana jest z ceramiki lub poliuretanu bądź polistyrenu, a dodatkowo wzmocniona jest drutem zbrojeniowym. Obudowa wraz z pokrywą rewizyjną umieszczona jest od dołu skrzynki rolety. Ta montowana jest w miejscu nadproża okna. Rolety RKS stosuje się jedynie w nowym budownictwie, a decyzja o ich zastosowaniu musi być podjęcia podczas projektowania domu.