Wysokiej jakości brykiet to w zasadzie nic innego niż sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny drzewne pochodzące ze stolarni przemysłowych. Produkt ten coraz częściej traktowany jest w kategoriach bardzo interesującego pod kątem właściwości paliwa stałego, które można wykorzystać w domowych piecach. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta dotycząca brykietu bukowego. Co konkretnie warto wiedzieć na jego temat?

Brykiet bukowy i drewno – jakie są podstawowe różnice?


Jak zapewne łatwo się domyślić pomiędzy brykietem a klasycznym drewnem występuje wiele istotnych różnic. Pierwsza z nich dotyczy oczywiście sposobu spalania. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, iż brykiet bukowy pochodzący od najlepszych producentów charakteryzuje się aż trzykrotnie większą gęstością, co wpływa na mniejszą objętość materiału. Z praktycznego punktu widzenia ma to ogromny wpływ na sposób przechowywania, ponieważ właściciel domu nie musi przejmować się koniecznością wygospodarowania sporej ilości miejsca. Za niezwykle ważny czynnik należy również uznać fakt, iż wilgotność brykietu wynosi od 5 do 6%, natomiast drewna sezonowanego minimum przez rok – aż 20%.

Rozpalenie brykietu jest zatem znacznie szybsze i wymaga jedynie wykorzystania odpowiedniej rozpałki. Paląc drewnem, użytkownik pieca zawsze musi zadbać o podtrzymanie płomienia. Natomiast brykiet bukowy najwyższą efektywność uzyska w momencie,  gdy będzie się głównie żarzyć. Warto zaznaczyć także, że materiał stworzony z czystych trocin spala się prawie całkowicie, pozostawiając po sobie o wiele mniejszą ilość popiołu niż drewno. Ma to ogromny wpływ na żywotność i sprawne funkcjonowanie samego pieca. Co jeszcze warto wiedzieć?

Brykiet bukowy a kwestia ceny


Sprawą, która przysparza zdecydowanie najwięcej kontrowersji w przypadku brykietu bukowego, jest jego cena. Nie trzeba przeanalizować setek ofert, aby zauważyć, iż koszty zakupu brykietu są wyraźnie wyższe. Aby jednak lepiej zrozumieć zaistniałą sytuację, należy zwrócić uwagę na pewien istotny szczegół. Chodzi oczywiście o to, że brykiet kupuje się na tony, a drewno na metry przestrzenne. Szacunki specjalistów z branży potwierdzają, iż że 1 tona brykietu to od 3 do 5 metrów sześciennych drewna. Wynika z tego, że musimy spalić około 4 metrów drewna, by zastąpić 1 tonę brykietu. Przy takim postawieniu całej sprawy, różnice cenowe nie wydają się już tak istotne.

Poszukując brykietu bukowego charakteryzującego się najlepszymi właściwościami, najlepiej jest zwrócić uwagę na produkty pochodzące jedynie ze sprawdzonych źródeł. Kompleksową obsługę w tym zakresie gwarantują doświadczeni pracownicy firmy Kabus. Klienci mogą liczyć tutaj na przygotowanie precyzyjnej wyceny wraz z precyzyjnym wyliczeniem zapotrzebowania ilościowego oraz szeroko zakrojoną pomoc w zakresie transportu.