Wiele osób decydujących się na założenie rodziny woli zamieszkać w domu jednorodzinnym zamiast w mieszkaniu. Własna działka daje swobodę oraz prywatność, to także znacznie większa odpowiedzialność. Sama budowa jest poważnym przedsięwzięciem, do którego zaangażować należy architekta. Nie może ona bowiem przebiegać bez projektu spełniającego nasze wymagania. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega jego adaptacja.

Adaptacja projektu gotowego

Podstawowym dylematem, jaki musimy rozwikłać, planując budowę domu, jest wybór między projektem gotowym a indywidualnym. Oba mają swoje zalety, tak więc decyzja wynika z naszych wymagań wobec budynku. W przypadku projektów gotowych niezbędna jest adaptacja, która umożliwia ich realizację na konkretnej działce. Stanowi ona warunek otrzymania pozwolenia na budowę. Na potrzeby dostosowania planów projektant sprawdza ukształtowanie terenu działki, jej położenie względem stron świata, a także parametry takie jak nośność gruntu czy głębokość przemarzania. Równie istotne jest uzgodnienie projektu gotowego z lokalnymi przepisami.

Pamiętajmy przy tym, że jakiekolwiek poprawki nanosić może wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami, przynależąca do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa. Może się tym zająć na przykład pracownia architektury, którą w Olsztynie prowadzi Bogdan Kobyliński. Wszelkie zmiany wprowadza się przy tym trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym. Niekiedy wymaga się dołączenia aneksu z rysunkami zamiennymi. Należy podkreślić bowiem, że każdy projekt gotowy objęty jest prawem autorskim, a zakres dopuszczalnych modyfikacji określa się w dołączonej do niego dokumentacji. Dlatego powinniśmy ją sprawdzić przed podjęciem decyzji.

Współpraca z architektem

Najlepiej, jeśli z wybranym przez nas projektantem skontaktujemy się już na etapie wyboru działki pod nasz przyszły dom. Będziemy wówczas mogli omówić możliwość realizacji naszych założeń – architekt doradzi, czy nieruchomość spełnia konieczne do tego kryteria. W kwestii adaptacji projektu gotowego jego dokumentacja obejmować będzie część obowiązkową oraz nieobowiązkową. W pierwszej mieszczą się:

  • dostosowanie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • dostosowanie do stref obciążeń konstrukcyjnych;
  • projekt zagospodarowania działki wraz z mapą geodezyjną;
  • pozwolenia, uzgodnienia i wszelkie inne wymagane dokumenty;
  • przejęcie funkcji projektanta budynku przez osobę adaptującą.

Do części nieobowiązkowej natomiast zalicza się wszystko, co ma związek z życzeniami inwestora. Może to być liczba i usytuowanie okien, dobudowa podpiwniczenia, zmiany w kolorystyce elewacji, poszerzenie domu czy inne tym podobne. Koszt adaptacji zależy przy tym od skali poprawek, jakich wymaga projekt, by mógł zostać zrealizowany na danej działce.