Na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, inwestorzy mogą zdecydować się na 2 możliwości. Pierwszą z nich jest inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków, a drugą zaś, rozwiązanie klasyczne – polegające na wykorzystaniu zbiornika bezodpływowego. W obu przypadkach istnieje konieczność zadbania o regularny wywóz zgromadzonych nieczystości. To właśnie tutaj do akcji wkraczają firmy asenizacyjne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Asenizacja, czyli co?


Co do zasady asenizacją nazywa się wywóz nieczystości z szamb, przydomowych oczyszczalni ścieków, zakładów produkcyjnych oraz, co wyda się oczywistością – gospodarstw rolnych. Jak zatem wyraźnie widać usługi tego typu obejmują wywóz płynnych odpadów komunalnych i przemysłowych zarówno ze zbiorników odpływowych, jak i bezodpływowych. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem nieczystości powinno dysponować specjalnym pozwoleniem na prowadzenie tego rodzaju działalności. Wynika to oczywiście z przepisów obowiązującego prawa, które precyzyjnie wskazuje, że odpady tego typu muszą zostać poddane stosownej utylizacji.

Ze względu ma charakterystykę podejmowanych czynności, proces opróżnienia zbiorników oraz sam wywóz powinny przebiegać tak sprawnie, jak tylko jest to możliwe. Dlatego też właściciele firm asenizacyjnych coraz częściej inwestują w nowoczesną flotę pojazdów, dzięki której realizacja tego założenia staje się jak najbardziej realna. Biorąc pod uwagę specyficzne właściwości transportowanych nieczystości, specjalistyczny sprzęt ma tutaj znaczenie kluczowe.

Sprzęt do asenizacji


Nie należy zapominać o tym, że ścieki to nie tylko wyjątkowo nieprzyjemny zapach, ale również bardzo duże stężenie różnego rodzaju niebezpiecznych toksyn. Dlatego też podczas opróżniania zbiorników i wywozu nieczystości konieczne staje się zachowanie wszelkich standardów bezpieczeństwa pracy. To właśnie w tym celu wykorzystuje się wyspecjalizowane pojazdy asenizacyjne. Stanowią one najlepszą gwarancję szybkiego pozbycia się nieczystości bez ryzyka skażenia środowiska naturalnego.

W bardzo dużym uproszczeniu pojazdy do asenizacji to zazwyczaj pojazdy ciężarowe wyposażone w cysterny, beczki asenizacyjne o różnej pojemności, a także w węże i mechanizm pompujący. Długi wąż umożliwia opróżnianie szamb zlokalizowanych nawet w trudno dostępnych miejscach. Wprowadza się go do zbiornika, z którego nieczystości zostają wpompowane do beczki na pojeździe. Nieczystości zostają wywiezione do neutralizacji. Jak podkreślają specjaliści z firmy Asentrans, regularny wywóz ścieków bytowych wpływa na sprawność kanalizacji i znacząco ogranicza możliwość pojawienia się poważnej awarii. Jest to zatem problem, którego bagatelizować się nie powinno.