Właściwa kwalifikacja obiektu budowlanego ma bardzo ważne znaczenie w zakresie ustalenia wszelkich obowiązków inwestora, jego właściciela i zarządcy. Jest to bardzo istotna kwestia, nie tylko ze strony obowiązującego Prawa budowlanego. Pomimo zdefiniowania w Prawie budowlanym poszczególnych rodzajów obiektów budowlanych, powstają liczne spory odnoszące się do zakresu stosowania. Występują również wątpliwości interpretacyjne. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, czym jest mała architektura. Wyjaśniamy w najprostszy sposób!

Czym jest obiekt budowlany?

Zanim przejdziemy do meritum, warto zastanowić się, czym jest wedle Prawa budowlanego sam obiekt budowlany. Jest to podstawowy termin, który używa się w tej dziedzinie. Obiektem budowlanym jest zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane „budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych”.

Definicja małej architektury

Definicja obiektu małej architektury określa Prawo budowlane. Zgodnie z nim, mówiąc o małej architekturze mamy na myśli niewielkie obiekty. Są to przede wszystkim obiekty kultu religijnego, posągi, wodotryski oraz inne obiekty ogrodowe. W skład małej architektury wchodzą również obiekty użytkowe, takie jak piaskownice, śmietniki, drabinki czy huśtawki. Przedstawiona definicja jest raczej ogólną, dzięki czemu jest znacznie prostsza do zrozumienia i zapamiętania.

Istnieją dwa kryteria, które przypisują dany obiekt w ramy „małej architektury”. Szczególną uwagę zwraca się za funkcję oraz wielkość. Aby można było dany obiekt zakwalifikować do konkretnej grupy, wymiary muszą być znacznie zbliżone do obiektów, które obejmuje przedstawiona wyżej definicja, a funkcja musi pokrywać się z tą, którą jasno podaje konkretny przepis.

Orzecznictwo sądowe nadmienia, że obiekty małej architektury powinien cechować nieuciążliwy charakter. Ich funkcja powinna być poboczna, w opozycji do korzystania z danej nieruchomości.

Przykłady obiektów małej architektury

Wśród obiektów małej architektury, które nie zostały zawarte w artykule, możemy zaliczyć na przykład:
  • oczka wodne,
  • figurki ogrodowe,
  • pergole, które służą do rozmieszczania zieleni,
  • murowany grill ogrodowy.

Warto nadmienić jeszcze, że do listy obiektów małej architektury nie zalicza się obiektów, które stanowią swego rodzaju połączenie z innymi obiektami, gdzie zaznacza się, że ich cele są odmienne, a rozmiary można uznać za niewielkie. Decydując się na budowę obiektu małej architektury, warto skorzystać z usług doświadczonego architekta. Doskonałym przykładem jest Studio Architektury Archena, działające na terenie Szczecina.