Odpowiedni projekt instalacji sanitarnych to jedno z ważniejszych zadań przy budowie domów jednorodzinnych, biurowców czy budynków handlowych. Chcecie dowiedzieć się, czym dokładnie są instalacje sanitarne, jakie są ich rodzaje oraz na co należy zwrócić uwagę przy projektowania? W takim razie przeczytajcie ten artykuł, a dowiecie się najważniejszych informacji. Zapraszamy do lektury. 

Czym są instalacje sanitarne?

Instalacje sanitarne to cały zespół instalacji umieszczonych w danym budynku, dzięki którym możliwa jest cyrkulacja powietrza w danej nieruchomości oraz przyłączenie wody, gazu i prądu.

Instalacje sanitarne odgrywają istotną rolę, gdyż to właśnie one pozwalają mieszkańcom posesji swobodnie funkcjonować w jej obrębie, czyli m.in. korzystać z bieżącej wody, centralnego ogrzewania, czy oddychać czystym powietrzem. Kluczowe jest zatem, aby projekt instalacji wykonać dokładnie i w sposób przemyślany, gdyż każde niedopatrzenie przełoży się później na trudności w codziennym użytkowaniu. 

W skład instalacji sanitarnych wchodzą:

  • instalacje wodno-kanalizacyjne, 
  • instalacje wentylacyjne,
  • instalacje grzewcze,

a także coraz rzadziej stosowane instalacje gazowe. Każda z instalacji ma inne zadanie. Czym charakteryzują się poszczególne typy? O tym przeczytacie poniżej.

Instalacje wodno-kanalizacyjne

Przyłącza wodne odpowiadają za dopływ ciepłej i zimnej wody do budynku, która jest niezbędna do wykonywania podstawowych czynności, czyli przygotowywania posiłków, dbania o higienę, czy prania. Ciężko wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach gospodarstwo domowe bez bieżącej wody. Z kolei sieci kanalizacyjne pozwalają swobodnie i szybko odprowadzić zużyte ścieki do oczyszczalni. 

W skład Instalacji wodno-kanalizacyjnych wchodzą m.in. rury, zawory, kolektory, czy bojlery. Aby cały układ działał prawidłowo, każdy element musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na rdzę i nie ulegają łatwo zniszczeniu. Bardzo ważna jest ich szczelność i odpowiednie zabezpieczenie. Dodatkowo instalacje należy zaprojektować w taki sposób, aby w razie ewentualnych usterek, zawory pozwalały szybko odciąć dopływ wody do budynku. 

Instalacje grzewcze i wentylacyjne

Instalacje grzewcze uznaje się na jedne z najbardziej skomplikowanych przyłączy. Odpowiadają za dostarczenie ciepła do wszystkich pomieszczeń w danym budynku. Projektowanie takich instalacji jest wymagającym zadanie, gdyż należy uwzględnić wszystkie niezbędne elementy, których jest bardzo dużo, wybrać właściwą technologię oraz pamiętać o przyłączu do instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wieloletnim doświadczeniem w planowaniu zaawansowanych instalacji sanitarnych cieszy się biuro projektowe Enviro Term. Jeśli potrzebujecie pomocy, warto skorzystać z ich usług.

Z kolei instalacje wentylacyjne to sieci, które dbają o stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku i odprowadzenie zgromadzonych zanieczyszczeń. Jest to ważny element, gdyż w ten sposób domownicy unikają zatrucia dymem czy szkodliwymi oparami.