Arborystyka - dynamicznie rozwijająca się nowa dyscyplina praktyczna, o podstawach naukowych, zajmująca się ochroną, uprawą, pielęgnacją, a także badaniem drzew, krzewów i pnączy.

Arborystyka zajmuje się pojedynczymi drzewa, ich grupami lub założeniami kulturowymi. Została ona wyodrębniona jako osobna, interdyscyplinarna wiedza określająca zasady działań praktycznych - będąca silnie powiązana z dendrologią, architekturą krajobrazu, szkółkarstwem i leśnictwem.

Arborysta – to osoba działająca naukowo i/lub praktycznie w arborystyce.

Jakie są obowiązki arborysty?

Jak już wspomniano - arborysta jest specjalistą, który bez problemu  określi gatunek, obwód pnia i rozpiętość korony drzewa. Zbada również pod kątem występowania zmian chorobowych oraz określi ich stopień zaawansowania. Na zlecenie konkretnego podmiotu, specjalista opracuje ekspertyzę dendrologiczną. Jak informuje ekspert z Parku Leśnego – arboryści dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwala na nieinwazyjne badanie wnętrza drzewa oraz wykonanie próby obciążeniowej na złamanie i stabilność w gruncie. W ten sposób można precyzyjnie określić, czy badane drzewo zapewnia wymagania bezpieczeństwa. Uzyskamy informację czy powinno ono zostać przycięte lub jego konstrukcja winna być wzmocniona wiązaniami lub koniecznym będzie jego usunięte. Arboryści potrafią trafnie doradzić w kwestii drzew przewidzianych do nowych nasadzeń - wyboru gatunku i miejsca jego posadzenia oraz koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Takiego specjalistę spotkamy w dobrej firmie arborystycznej, która zajmuje się opracowywaniem dokumentacji dendrologicznych i pielęgnacją drzew.

Ekspertyza dendrologiczna- kiedy jest wymagana?

Istnieje wiele sytuacji, które wymagają sporządzenia profesjonalnej ekspertyzy dendrologicznej. Opracowania tego typu przygotowuje się najczęściej w odniesieniu do drzew lub krzewów, które uznane zostały za pomniki przyrody lub stanowią szczególnie cenne okazy z biologicznego, kulturowego lub historycznego punktu widzenia. W ekspertyzie diagnozuje się stan fizjologiczny i techniczny drzewa, odpowiadając między innymi na pytanie, czy dane drzewo nie stanowi zagrożenia w jego otoczeniu. Dzięki niej możliwe jest podjęcie decyzji dotyczących dalszej pielęgnacji lub odpowiedniego zabezpieczenia np. przed złamaniem konaru.

Choć drzewa są niezwykle istotnym elementem miejskiego krajobrazu, mogą też stanowić zagrożenie dla przechodniów lub parkujących aut. Dlatego też ich stan powinien być systematycznie kontrolowany przez specjalistów. Opracowania tego typu najczęściej wykonywane są na potrzeby postępowań administracyjnych, ale również na zlecenie firm ubezpieczeniowych w ramach postępowań, które dotyczą zniszczenia mienia albo likwidacji szkód.

Ekspertyza dendrologiczna może stanowić więc ważny dowód w postępowaniu administracyjnym, karnym lub cywilnym.