Większość z nas, od czasu do czasu, ma problemy z zapchanym zlewem, brodzikiem, umywalką czy odpływem wanny. Brak drożności w rurach powoduje zmniejszenie ich średnicy i niekiedy powstawanie zatorów. Żeby uniknąć takich sytuacji i utrzymywać ciągłość eksploatacyjną sieci kanalizacyjnej należy przeprowadzać jej regularne czyszczenie ze złogów i zanieczyszczeń. Jak często i w jaki sposób dokonywać udrażniania rur kanalizacyjnych?

Co może powodować zapychanie się kanalizacji?

Głównymi przyczynami zapychania się instalacji kanalizacyjnej mogą być: niewłaściwa eksploatacja, niepoprawne jej wykonanie oraz brak konserwacji. Należy pamiętać, że poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji kanalizacyjnej to przede wszystkim właściwe średnice przewodów, odpowiednio zrobione spadki oraz materiały wysokiej jakości. Najczęściej spotyka się błędy, które wynikają z zastosowania zbyt małych średnic rur oraz ze złego wykonania spadków lub ich całkowitego braku. Jeśli zaś chodzi o materiały to ten problem pojawia się najrzadziej. Do wykonania instalacji kanalizacyjnej stosuje się przeważnie tworzywa sztuczne, które są gładkie, odporne na działanie chemicznych substancji i odkładanie się kamienia. 

Jeśli mamy pewność, że nasza instalacja kanalizacyjna została wykonana prawidłowo, to nie powinniśmy mieć problemów z jej częstym zapychaniem się. Zatory, które mogą powstać od czasu do czasu wynikają zapewne z niewłaściwej eksploatacji, w wyniku czego w rurach gromadzą się resztki pożywienia, włosów, czy nierozpuszczalne chusteczek i inne materiały.

Czyszczenie rur kanalizacyjnych

Najczęściej stosowanymi metodami czyszczenia instalacji kanalizacyjnej są metoda ciśnieniowa oraz metoda mechaniczna. Pierwsza z nich doskonale sprawdza się w kanalizacji miejskiej, gdzie znajdują się rury o wielkich średnicach, ale o małej ilości kolan. Druga z metod swoje zastosowanie znajduje w budynkach mieszkalnych i komercyjnych - do rur o mniejszych średnicach i trudniejszym dostępie. Przy pomocy metody mechanicznej można również wyczyścić rury będące w złym stanie technicznym.

Jak przebiega czyszczenie rur metodą ciśnieniową?

Metoda ciśnieniowego czyszczenia rur, nazywana również metodą hydrodynamiczną, wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Niezbędna jest do tego procesu maszyna WUKO, którą umieszcza się na samochodzie. Maszyna ta wyposażona jest w pompę tłoczącą do kanalizacji strumień wody o ciśnieniu około 140 bar. Tak samo jak odpowiednie ciśnienie, ważna jest też ilość wtłaczanej do instalacji wody w czasie jednej minuty. Sprawnie działające maszyny są w stanie wtłoczyć jej co najmniej około 70 litrów na minutę. Jak tłumaczy nam pracownik z PHU Krzysztofa Szymeckiego ze Stargardu, które zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem rur kanalizacyjnych:

Pompowana woda dokładnie i skutecznie odrywa zanieczyszczenia od ścian kanalizacji, następnie rozbija je i rozpuszcza. Różnorodność dyszy, których można użyć podczas udrażniania, pozwala na usunięcie zarówno zwykłych i często występujących zatorów powstających np. z tłuszczu, jak i starych zanieczyszczeń oraz skamieniałości, których nie daje się usunąć w żaden inny sposób.