Pralki automatyczne wykorzystywane są przynajmniej kilka razy w tygodniu, a w przypadku dużych rodzin - nawet codziennie. Sytuacja, w której dochodzi do awarii pralki, jest bardzo niekomfortowa, a zaawansowanie technologiczne urządzenia sprawia, że trudno podjąć się naprawy samodzielnie. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny usterek i jak sobie z nimi radzić?

Mechaniczne uszkodzenia pralek

Z relacji ludzi, którym przyszło zmagać się z awarią pralki, można dowiedzieć się o charakterystycznych dźwiękach wydobywających się z maszyny podczas wykonywania cyklu pracy. Taki stan rzeczy sugeruje usterkę mechaniczną, a doświadczeni serwisanci słusznie zauważają, iż jej przyczyny mogą być trzy. Mowa tutaj przede wszystkim o niedokręconych śrubach mocujących bęben, nierównym podłożu, a także o uszkodzonym łożysku. I tak jak w dwóch pierwszych sytuacjach sprawny majsterkowicz powinien poradzić sobie samodzielnie, tak opcja trzecia uznawana jest z jedną z najgorszych, ponieważ wiąże się z koniecznością wymiany części na nową.
 
Choć solidna konstrukcja nowoczesnych pralek może podświadomie sugerować klientom, że mają do czynienia z urządzeniami prawie niezniszczalnymi, to prawa okazuje się jednak zupełnie inna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki, zawsze trzeba pamiętać o tym, iż maksymalna pojemność bębna podawana jest przez producenta z konkretnego powodu.

Nadmierne obciążenie mechanizmów w połączeniu np. ze zbyt rzadko czyszczonym filtrem oraz twardą wodą, stanowią najlepszy przepis na to, aby pralka przestała działać znacznie szybciej niż przed upływem okresu gwarancyjnego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Usterki elektroniczne pralek

Za zdecydowanie najbardziej problematyczne w przypadku pralek uznaje się usterki elektroniczne, gdyż do ich naprawy potrzebna jest odpowiednio usystematyzowana wiedza. W wyniku długotrwałej i przede wszystkim niewłaściwej eksploatacji, szybszemu zużyciu może ulec wiele elementów. Wystarczy wspomnieć tutaj o programatorze, grzałce i elektrozaworze.

W sytuacji, gdy pralka całkowicie przestaje reagować na wydawane za pomocą panelu sterowania polecenia, trzeba schować dumę do kieszeni i skorzystać z usług specjalistów od serwisu. Właściciel firmy AGD Naprawa Serwis Pralek Zmywarek Bosch, Siemens Płyt Elektrycznych twierdzi jasno, iż podejmowanie się naprawy uszkodzenia w momencie, gdy nie do końca zdajemy sobie sprawę z przyczyn awarii, w zdecydowanej większości przypadków przynosi rezultaty odwrotne do oczekiwanych.

Jeżeli pralka nie pobiera wody, wymienić trzeba elektrozawór. Jeśli podczas jej uruchamiania wyskakują korki, to wypada zwrócić uwagę na funkcjonowanie grzałki. Każdorazowo zaleca się również sprawdzenie tego, czy za zaistniałą sytuację nie odpowiadają sprawy tak błahe, jak np. niedokręcony lub zgięty wąż.

Przywykło się do myślenia, iż wina za awaryjność pralek leży po stornie producentów. Choć oczywiście błędy konstrukcyjne się zdarzały, zdarzają i pewnie będą zdarzać, to jednak warto pomyśleć o tym, czy zrobiliśmy absolutnie wszystko, aby do uszkodzenia konkretnych podzespołów nie doszło.