Płyty gazowe wciąż stanowią jeden z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o sprzęt AGD do kuchni w gospodarstwach domowych. Aby działały poprawnie, należy przede wszystkim dbać o ich regularne czyszczenie. Niemniej jednak wraz z upływem czasu poszczególne elementy mogą się zużywać, prowadząc do problemów z załączeniem lub podtrzymaniem płomienia w palniku. Co należy więc zrobić w przypadku takich awarii?

Uszkodzona dysza lub iskrownik

Nim zwrócimy się do fachowca, warto samemu sprawdzić czystość kuchenki, a zwłaszcza tych dwóch elementów. Naturalne jest, że w czasie eksploatacji pryskający tłuszcz lub kipiące potrawy osadzają się na kuchence, zwłaszcza w okolicach palników. Są one bardzo wrażliwe, dlatego niedokładne ich wyczyszczenie może być właśnie przyczyną takiego problemu. Może się zatem okazać, że naprawa płyty gazowej nie będzie potrzebna. Jeśli jednak sprzątanie nie przyniosło rezultatu, to może oznaczać uszkodzenie tych części. W takiej sytuacji dokonuje się ich wymiany na nowe. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju awaria dotyczy raczej jednego palnika kuchenki. Podobnie wygląda to w przypadku termopary, czyli specjalnego zabezpieczenia, które w razie niewykrycia płomienia odcina dopływ gazu.

Problem z pokrętłem

W kuchenkach gazowych palnik włącza się za pomocą pokręteł, którymi reguluje się także moc płomienia. Są one wyposażone w pierścienie blokujące – blokady zaciskowe. To dzięki nim po wciśnięciu pokrętła i jego przekręceniu pozostaje ono w ustawionej pozycji. Zdarza się, że element sprężynujący wysunie się zbyt mocno do przodu, a wtedy kurek nie może działać poprawnie. Najczęściej wystarczy przesunąć opisywaną część do tyłu. Brak poprawy w jego funkcjonowaniu wiąże się także z wymianą na nowy lub koniecznością regulacji połączenia zaworu z rurką gazową. To jednak należy zlecić specjalistom, na przykład z firmy Agd Service Sontag, którzy wcześniej dokładnie zdiagnozują przyczynę takiej usterki.

Awaria wiązki zapalaczy

To kolejne źródło kłopotów z załączeniem płomienia i jego utrzymaniem. W odróżnieniu od uszkodzenia iskrownika w tym przypadku podczas włączania palnika w ogóle nie następuje charakterystyczny dźwięk przypominający cykanie. Należy jednak mieć na uwadze, że w identyczny sposób objawia się uszkodzenie generatora iskry. I w takiej sytuacji zweryfikowanie przyczyny najlepiej powierzyć doświadczonym serwisantom. Wiąże się to bowiem z koniecznością rozebrania płyty, a następnie wykonania pomiarów, których wyniki pozwolą jednoznacznie wskazać, jaki element nadaje się do wymiany.

Nie kupuj - napraw!

Nie każdy zepsuty sprzęt należy wymieniać na nowy, nawet jeżeli okres gwarancji dawno dobiegł końca. Dobre serwisy sprzętu AGD zajmą się naprawą rzeczy codziennego użytku, takich jak odkurzacz, żelazko czy mikrofalówka. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale zadbasz także o środowisko. Agd Service Sontag to firma, która zajmuje się naprawami pogwarancyjnymi pralek, lodówek, kuchenek oraz drobnego AGD. Dzięki pomocy specjalistów twoje sprzęty zyskają nowe życie, nawet po okresie gwarancji. Specjaliści do każdej usterki podchodzą rzetelnie i uczciwie, co potwierdza zadowolenie klientów.