Narzędzia ogrodnicze mogą służyć przez wiele długich lat. Jedyne o czym trzeba pamiętać, aby tak się stało to posiadanie dobrej jakości sprzętu oraz dbanie o niego i jego regularna konserwacja. Aby sprzęt ogrodniczy nie uległ przedwczesnej awarii zazwyczaj należy wyczyścić go i zakonserwować tuż po zakończonej pracy w ogrodzie. Natomiast całkowity przegląd narzędzi ogrodowych i sprzętu powinien odbyć się przynajmniej raz w roku po skończonym sezonie, czyli późną jesienią.

Dlaczego konserwacja sprzętu ogrodowego jest tak ważna?

Przeprowadzanie systematycznych napraw oczyszczających lub też konserwujących jest konieczne z wielu powodów. Przede wszystkim zadbane akcesoria ogrodowe mogą służyć wiele długich lat. Dobrze oczyszczone i zakonserwowane narzędzia nie będą rdzewieć ani niszczeć z powodu pozostawionych na nich resztek organicznych.

Poza tym praca sprawnymi narzędziami jest o wiele bardziej skuteczna niż tymi lekko uszkodzonymi. Przykładem może być kosiarka. Wiadome jest, że ta posiadająca dobrze naostrzone nożyki będzie przycinała trawę o wiele dokładniej i szybciej niż urządzenie z tępym mechanizmem tnącym.

Jak zabezpieczyć narzędzia po sezonie?

Gdy sezon prac w ogrodzie dobiega końca warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich ogrodowych narzędzi oraz sprzętu. Najwięcej pracy wymagają drobne narzędzia ręczne takie jak łopaty, grabie, nożyce, sekatory i wiele innych. Przystępując do prac konserwujących należy je na początku dokładnie oczyścić z pozostałości ziemi, czy też trawy. Warto to zrobić np. szczotką drucianą. Następnie wszystkie te narzędzia należy porządnie zdezynfekować. Do tego celu wystarczy użyć wrzącej wody lub spirytusu. Pozwoli to na usunięcie wszelkich bakterii, grzybów i innych nieprzyjemnych związków organicznych znajdujących się na narzędziach. Przed okresem zimowym wszelki sprzęt tnący należy porządnie naostrzyć, a w celu ochrony przed rdzą wszelkie metalowe części narzędzi trzeba dokładnie naoliwić używając do tego celu odpowiedniego smaru bądź oleju.

Z pewnością w każdym domu z ogródkiem znajduje się kosiarka spalinowa bądź elektryczna do przycinania trawy. Jeśli ich nie posiadamy, to w takie urządzenia możemy zaopatrzyć się w Serwis ogród. Po zakończonym sezonie o niej też należy pamiętać. Sprzęt ogrodowy posiadający silnik powinien być konserwowany według zaleceń i wskazówek otrzymanych od producenta. Jednak poza tym należy przede wszystkim dane urządzenie zabezpieczyć przed samoistnym włączeniem. Ponadto urządzenie pozostawiane na kilka miesięcy nie powinno mieć w zbiorniku paliwa więc dobrze jest je zużyć do samego końca. Przed sezonem zimowym kosiarki powinny mieć również dokładnie oczyszczony, naostrzony i zakonserwowany mechanizm tnący. Jeśli noże podczas pracy uległy pęknięciu należy je wymienić na nowe.

Posiadanie ogrodu wymaga pracy nie tylko związanej z pielęgnowaniem roślin, ale również dbaniem o posiadany sprzęt ogrodniczy. Dobra konserwacja narzędzi przed zimą pozwoli korzystać z urządzeń i narzędzi ogrodowych na sto procent przez wiele lat.