Podlewanie jest kluczowe w utrzymaniu świeżości i wspaniałego wyglądu ogrodu. Żyjące w nim rośliny nie mogą żyć bez wody, więc trzeba im ją bardzo często dostarczać. Można robić to ręcznie, ale praktyczniejsze jest automatyczne nawadnianie. Jest to oszczędność czasu, a także wysoka skuteczność, ponieważ każda roślina w ogrodzie będzie miała prawidłowe warunki wodne i to w odpowiednim czasie. Automatyczne nawadnianie niesie ze sobą mnóstwo korzyści.

Zalety automatycznego systemu nawadniającego ogród

Automatyczny system nawadniający umożliwia mniejsze o połowę zużycie wody niż podlewanie ręczne. Dzieje się tak za sprawą dozowania odpowiedniej ilości wody dla konkretnych roślin. Można zmniejszyć jeszcze dodatkowo koszty podłączając system do własnej studni. Istnieje możliwość automatycznego nawadniania także nocą, czyli wtedy, gdy parowanie jest o wiele mniejsze. 

System automatyczny działa zupełnie samodzielnie – nie potrzebuje obsługi. Jego pracą kieruje sterownik, który jest prawidłowo zaprogramowany. Części systemu nawadniającego montuje się w gruncie na stałe i ustawia się je w sposób, który nie będzie wymagał przestawiania.

System montuje się do kranu albo studni, która posiada pompę. Każdy ogród, bez względu na rozmiar, może być podlewany automatycznie. Warto jednak pomyśleć o takim systemie zanim powstanie ogród. Jest to spore ułatwienie – niezagospodarowany obszar łatwiej jest wyposażyć w automatyczne nawadnianie. 

Rodzaje systemów nawadniających

Pierwszym typem takiego systemu jest zraszacz, który ma dosyć niski zasięg działania. Zazwyczaj stosuje się go do podlewania trawników, które posiadają niewielką powierzchnię i nieregularne kształty. Taki zraszacz może działać w pojedynczej sekcji, tylko samodzielnie.

Zraszacz rotacyjny, czyli turbinowy jest bardzo prosty w obsłudze. Taki system nawadniania ma duży zasięg. Jeśli dodatkowo posiada przekładnię zębatą, to ma możliwość wytworzenia kurtyny deszczowej. Świetnie sprawdza się przy podlewaniu terenu o zróżnicowanym ukształtowaniu.

Kolejnym rodzajem jest mikrozraszacz statyczny oraz turbinowy, który służy do dostarczania wody pod korony drzew i krzewów. Zazwyczaj nie używa się ich do podlewania przydomowego trawnika. Bardzo dobrze sprawdza się w sadzie, szklarni, a także w ogrodach, gdzie rośnie sporo drzew.

Nawadnianie kropelkowe ma na celu dostarczenie wody prosto pod roślinę – do korzenia. To najbardziej precyzyjny typ podlewania. Taki system jest bardzo skuteczny w odniesieniu do żywopłotów, drzew oraz krzewów. Taki sposób dostarczania roślinom wody będzie wymagał od nas czystej wody albo przefiltrowanej.

Do nawadniania ogromnych trawników, pół uprawnych, sadów, bois, itp., stosuje się dalekosiężne zraszacze młoteczkowe. Przeważnie korzysta się z nich zewnętrznie, np. na trójnogach. Ale możliwy jest również ich montaż na stałe.

Aby system automatycznego nawadniania, jak najdłużej nam służył, warto zwrócić się do fachowca, który ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie – Dom Impex. Premiksy, nawozy płynne, systemy nawadniające, z siedzibą w Wieluniu.