Sprawnie działająca kanalizacja to podstawa komfortu życia. Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków kanalizacyjnych jest przyłączenie obiektu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Mnie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe. Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli firm oraz klientów indywidualnych proponując alternatywne rozwiązania. Zobacz, jaki typ oczyszczalni sprawdzi się w Twoim przypadku.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

Przez wiele lat najpopularniejszą alternatywą miejskiej sieci kanalizacyjnej były, wciąż bardzo popularne w Polsce szamba, czyli zbiorniki bezodpływowe. Każdy posiadacz takiego systemu wie jednak, że rozwiązanie to posiada liczne wady, obniżające komfort użytkowania oraz niekiedy zagrażające nawet zdrowiu użytkowników. Wystarczy przypomnieć sobie charakterystyczny, intensywny zapach nieczystości, unoszący się w powietrzu zwłaszcza latem, by zrozumieć istotę problemu. Nie dziwi więc fakt, że nowe dyrektywy unijne zalecają wybór nowoczesnego rozwiązania, jakim są przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Do najważniejszych zalet przydomowych oczyszczalni należy fakt, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i zarazem przyjazne środowisku. Co więcej, wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli Ci zapomnieć o regularnym opróżnianiu szamba i wiążącymi się z tym faktem niedogodnościami. Warto jednak pamiętać, że wykonanie takiej instalacji musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi normami prawa krajowego oraz przepisami lokalnymi, dlatego warto korzystać jedynie z usług sprawdzonych firm, takich jak BamarTech. W ofercie firmy znajdziesz zaprojektowane przez specjalistów oczyszczalnie drenażowe i biologiczne, a także elementy instalacji i rozwiązanie skierowane do obsługi grup klientów – np. oczyszczalnie osiedlowe. Warto korzystać z usług sprawdzonych firm, które zadania realizują kompleksowo – od projektu, poprzez montaż do usług serwisowych.

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków zyskują bardzo duże uznanie, ponieważ zapewniają daleko idącą puryfikację ścieków. Produktem oczyszczania jest w tym systemie woda, którą można ponownie wykorzystać. Stopień oczyszczenia ścieków w przypadku tego rozwiązania sięga bowiem około 98%. Tak odzyskana woda nie nadaje się co prawda do konsumpcji spożywczej, jednak może być z powodzeniem użyta do innych celów – na przykład nawadniania ogrodu.

W przypadku oczyszczalni biologicznej sam grunt nie jest w żaden sposób zaangażowany proces oczyszczania ścieków. Jedynie zbiorniki, w których odbywa się proces oczyszczania biologicznego, muszą znaleźć się pod ziemią – optymalna głębokość określą specjaliści, ponieważ w każdym przypadku może się ona nieco różnić, na przykład ze względu na budowę terenu.

Sama puryfikacja, czyli oczyszczanie ścieków zachodzi z udziałem bakterii beztlenowych, dlatego jest to bezpieczne dla środowiska rozwiązanie. Następnie są one oczyszczane dalej przez specjalne złoże biologiczne i mogą być odprowadzone do gruntu, wód powierzchniowych oraz urządzeń wodnych.

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to spory, ale jednorazowy wydatek, który zwróci się już w ciągu 2 lat użytkowania, generując dalsze oszczędności. Jest wiec to rozwiązanie nie tylko przyjazne dla środowiska, ale w dłuższej perspektywie – również dla portfela.