Zanieczyszczenie środowiska gazami cieplarnianymi i pyłami , powoduje że coraz częściej decydujemy się na zakup ekologicznego opału. Ponadto dbałość o środowisko nie wiąże się jedynie z dbałością o jakość powietrza. Tradycyjny źródła energii cieplnej nie są nieskończone. Ciągła ich eksploatacja może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w całym ekosystemie. Jakie materiały opałowe uznawane są za ekologiczne?

Ekogroszek

Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego i charakteryzuje się niską zawartością siarki. Przez ekologów często nazywany jest „paliwem XXI wieku”, ponieważ posiada wiele licznych zalet, które mają bezpośredni wpływ na otaczające nas środowisko – począwszy od procesów produkcyjnych aż po sposób spalania. Ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla, cechujących się dużą kalorycznością przy jednocześnie niedużej wilgotności i małej ilości substancji niepalnych. Węgiel w procesie produkcyjnym jest wielokrotnie przepłukiwany i przesiewany, a także wzbogacany, by nadać mu jak największą wartość energetyczną. By wyprodukować daną jednostkę ciepła należy zużyć mniej ekogroszku niż innego, tradycyjnego materiału opałowego. Mniej spalonych ton to znacznie mniej zanieczyszczeń dla środowiska. Jak podkreśla specjalista z firmy Ekogroszek, która zajmują się sprzedażą paczkowanego ekogroszku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego- do spalania tego materiału opałowego potrzeba także specjalistycznych, niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Pozwala to na obniżenie kosztów produkcji energii cieplnej. Kotły tego rodzaju również wykazują właściwości ekologiczne- spalanie odbywa się bez dymu, a do atmosfery uwalniana jest znacznie mniejsza ilość spalin niż przewidują unijne normy.

Biopaliwo

Mianem biopaliwa określa się wszystkie paliwa, które zostały wyprodukowane z biomasy. Biomasa to całość materii roślinnej i zwierzęcej, ulegającej biodegradacji oraz produkty zwierzęcej przemiany materii np. nawóz krowi. Biopaliwa mogą występować w stanie ciekłym, stałym i gazowym. Biomasa jest odnawialnym źródłem energii, co czyni biopaliwa ekologicznym materiałem opałowym. Biopaliwem gazowym jest biogaz i gaz drzewny. Do biopaliw ciekłych zaliczamy bioetanol i biodiesel. Z kolei biopaliwa stałe to rożnego typu pellety, zrębki i nieprzetworzona biomasa. Biopaliwa mogą zastąpić każde nieodnawialne paliwo. Choć aktualnie stanowią niewielką część sprzedawanego materiału opałowego, z roku na rok eksperci obserwują coraz to większe zainteresowanie właśnie tego rodzaju paliwem.